Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomeen saapuu uusi elektroniikkajätti – lupailee halpoja hintoja

Julkaistu 15.04.2016 23:59
Toimittajan kuva

Janne Laakso

janne.laakso@mobiili.fi

LaaksonJanne

Suomen kodintekniikkamarkkinat saavat uuden haastajan, kun tanskalaislähtöinen Power-ketju aloittaa liiketoiminnan Suomessa. Ketjun nettikauppa aukeaa tänäänosoitteessa www.power.fi. Ensimmäiset Power-myymälät avataan syksyyn mennessä.

Uuden tulokkaan strategia perustuu merkkituotteiden aggressiiviseen hinnoitteluun.

– Haluamme haastaa nykyiset toimijat hinnoittelullamme. Kodintekniikan markkinoilla ei ole ollut tähän mennessä tarpeeksi kilpailua ja ala ei ole kustannustehokas, sanoo ketjun pääomistaja Øivind Tidemandsen, joka on ollut perustamassa myös XXL-urheilukauppaketjua sekä Gigantin taustalta löytyvää Elkjøp-konsernia.

– Tulemme markkinoille täysin uudenlaisella konseptilla, jossa kaikki kustannukset on optimoitu mahdollisimman alhaisen hinnan tarjoamiseksi asiakkaille.

– Tavoitteenamme on nostaa Power erittäin nopeasti kahden suosituimman kaupan joukkoon Suomessa. Tanskassa saavutimme tämän aseman alle vuodessa, Powerin toimitusjohtaja Mika Aro sanoo.

Powerin keskusvarasto sijaitsee Ruotsissa ja siellä varastoidaan yli 20 000 tuotenimikettä. Varastolta lähtee tilauksia ympäri vuorokauden. Yhteispohjoismaisesti operoiva Power lupaa siirtää volyymiedut kuluttajien hyödyksi. Power-ketju on osa Expert AS -konsernia.

– Saamme toimintamallistamme merkittävää volyymietua. Ostamme kerralla paljon, suoraan tehtailta ja se näkyy hinnoissa niin meille kuin kuluttajillekin.

Power-ketju lanseerattiin viime vuonna Tanskassa; kesällä avattiin ketjun nettikauppa ja syksyllä 2015 oli ensimmäisten myymälöiden vuoro.

– Power.fi-nettikauppamme hintoja päivitetään useita kertoja päivässä markkinatilanteen mukaan. Päivitämme samat halvimmat nettikaupan hinnat myymälöihimme. Tämän mahdollistavat myymälässä olevat digitaaliset hintalaput, joiden hinnat päivittyvät vähintään neljä kertaa päivässä, Tidemandsen toteaa.

Power takaa, että asiakas saa aina saman Power-hinnan, nettikaupasta ja myymälästä.

– Tämä tukee ajatteluamme siitä, ettei nettikauppaa ja myymälöitä kohdella erikseen. Mielestämme asiakkaalla on oikeus ostaa tuote samaan halpaan hintaan kaikista myyntikanavistamme. Tämä ei todellakaan ole tänä päivänä itsestäänselvyys, Aro jatkaa.

Lisää aiheesta:

Neste avaa Euroopan ensimmäisen automaattikaupan – ostokset voidaan skannata laukun läpi: "Vastaavanlaista kauppaa ei Suomesta tai edes näiltä leveyspiireiltä löydy"Salolaisen yrityksen "superkassa" vie kassajonot kaupasta – suomalaisinnovaation testijakso Lontoossa oli menestysAmazon markkinaykkönen muualla Euroopassa – kuluttajat hyötyisivät tulokkaastaModernissa kivijalkaliikkeessä ostetaan digitaalisestiHalpoja hintoja lupaava elektroniikkakauppa aloitti toimintansa Suomessa hapuillen – mutta halvastiVaatekauppa siirtyy mobiiliin - oma stylisti pian pikaviestin päässä
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita

  • 2.11.15:50
    Teknologia

    Tutkijoilta tyrmäys huipputarkalle 8K-televisiolle: Ei välttämättä tarjoa yhtään lisää terävyyttä – tässä syy

  • 2.11.14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 1.11.06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • 31.10.07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla