Suomalaismuslimi ihmettelee: Miksi jokainen islaminuskoinen joutuu vastaamaan kaikista terroriteoista?
Kirjastonhoitaja Nahla Hewidyn mukaan asenteet muslimeja kohtaan kovenevat jokaisen terrori-iskun jälkeen. Hän sanoo joutuneensa itsekin vastaamaan kysymyksiin terroriteoista pelkästään uskontonsa perusteella.
– Omassa arjessani se näkyy siten, että minun pitäisi perustella terrorijärjestöjen tekemisiä vain sen vuoksi, että olen muslimi.
– Tämä tuntuu raskaalta. Silloin kun Isisistä oli ensimmäisiä kertoja puhetta, minulta kysyttiin usein kannatanko heitä. Jouduin selventämään monelle, että en allekirjoita Isisin tai minkään terrorijärjestön toimintaa. Nyt joudun perustelemaan sitä, miksi joku tekee tällaista.
Hewidyn mukaan hänet tunnistetaan muslimiksi huivin perusteella. Vaikka kohtelu on hänen mukaansa välillä epäreilua, ei hän silti kannata huivien kieltämistä.
– Elämme maassa, jossa on uskonnonvapaus, joten en kannata mitään kieltoa. Ajattelen, että jokainen voi valita uskonsa tai olla uskomatta. Toisen valintaa pitää kunnioittaa. Huivien kieltäminen olisi mielestäni puutumista ihmisten henkilökohtaisiin asioihin.
Uusimmat
-
07:26
Max Verstappen dominoivalla tavalla Japanin aika-ajoihin – McLaren vahvoissa asemissa
-
07:24
Ruotsin Södertäljessä räjähdys omakotitalon vieressä – epäiltyjen etsinnässä mukana helikoptereita ja poliisikoiria
-
07:20
Kun lapsi kuolee, lukee vanhemman sairauslomatodistuksessa usein masennus tai trauma – Käpy ry toivoo Suomeen ansiosidonnaista suruvapaata
-
07:15
MTV osallistui poliisin pimeiden pyörien ratsiaan – poikkeuksellinen video saavutti supersuosion
-
07:11
Keskusta kokoontuu ylimääräiseen puoluekokoukseen nimeämään Rehnin presidenttiehdokkaakseen
-
07:07
Venäläispakki avaa Suomi-fiaskon taustat: Roman Rotenberg hämmensi, Leijonille naurettiin: "Täysi sotku"
-
07:01
Pernilla Böckerman ja Anssi Heikkilä saivat viimeksi kritiikkiä tuomareilta – kääntävät sen vahvuudeksi: "Se on oppimisen paikka, aina ei tule sitä hyvää palautetta"
-
06:41
Venäjän ohjusiskussa loukkaantuneiden määrä nousi yli kolmeenkymmeneen – MTV seuraa sotaa
-
06:27
Viileiden kesien odotetaan nousevan Lapin matkailuvaltiksi
-
06:24
Suomalaismies puuhasi vallankumousta USA:ssa ja sai FBI:n peräänsä
-
06:08
Haitin pääministeri vetosi YK:n yleiskokoukseen saadakseen kriisien kanssa kamppailevaan maahan kansainvälisiä joukkoja
-
05:46
Vesa osti 150 000 euroa maksaneen matkalipun avaruuteen yli kymmenen vuotta sitten – näin hän suhtautuu pian koittavaan matkaan
-
05:44
Italian ex-presidentti Giorgio Napolitano kuoli 98-vuotiaana
-
05:31
Kadonneen F-35-hävittäjän pilotti laskeutui asuintalon pihaan – seurasi eriskummallinen hätäpuhelu
-
05:13
Pohjoisessa alkaa pitkien öiden aika – tänään on syyspäiväntasaus
-
23:32
Kultaharkkoja, puolen miljoonan verran käteistä ja luksusavoauto – kotiratsia paljasti senaattorin korruptiokätkön Yhdysvalloissa
-
23:10
Tuska kasvaa Raumalla – Lukko-käskijä suorana: "On vähän koeteltu"
-
22:00
Tällainen olisi ollut Kiti Kokkosen seuraava Putous-hahmo – inspiraationa tuttu julkkis
-
21:55
Kanadan Trudeau julkisti yli 450 miljoonan euron tukipaketin Ukrainalle – "Olette historian oikealla puolella"
-
21:39
Salwan Momika suunnitteli jälleen Koraanin polttoa Ruotsissa – poliisi kielsi turvallisuussyihin vedoten
-
Lataa lisää