Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaismuslimi ihmettelee: Miksi jokainen islaminuskoinen joutuu vastaamaan kaikista terroriteoista?

1:53Suomalaismuslimi: Minulta kysytään Isisin motiiveja
Julkaistu 24.03.2016 10:48
Toimittajan kuva

Kirsi Alm-Siira

Kirsi.Alm-Siira@mtv.fi

Kirjastonhoitaja Nahla Hewidyn mukaan asenteet muslimeja kohtaan kovenevat jokaisen terrori-iskun jälkeen. Hän sanoo joutuneensa itsekin vastaamaan kysymyksiin terroriteoista pelkästään uskontonsa perusteella. 

– Omassa arjessani se näkyy siten, että minun pitäisi perustella terrorijärjestöjen tekemisiä vain sen vuoksi, että olen muslimi.

– Tämä tuntuu raskaalta. Silloin kun Isisistä oli ensimmäisiä kertoja puhetta, minulta kysyttiin usein kannatanko heitä. Jouduin selventämään monelle, että en allekirjoita Isisin tai minkään terrorijärjestön toimintaa. Nyt joudun perustelemaan sitä, miksi joku tekee tällaista. 

Hewidyn mukaan hänet tunnistetaan muslimiksi huivin perusteella. Vaikka kohtelu on hänen mukaansa välillä epäreilua, ei hän silti kannata huivien kieltämistä.

– Elämme maassa, jossa on uskonnonvapaus, joten en kannata mitään kieltoa. Ajattelen, että jokainen voi valita uskonsa tai olla uskomatta. Toisen valintaa pitää kunnioittaa. Huivien kieltäminen olisi mielestäni puutumista ihmisten henkilökohtaisiin asioihin. 

Lisää aiheesta:

Päivi Räsänen huolissaan sananvapaudesta: "Monet kristityt joutuvat elämään kaapissa"Pohjoismaiden ensimmäinen naisimaami: "Ihmisiä ja heidän ajatuksiaan ei muuteta kieltämällä huivia"
Pohjoismaiden ensimmäinen naisimaami ajaa feminististä uudistusta islamiin: "Sukupuolten välinen tasa-arvo on Koraanin perusviesti"
Islamin jättäneet kohtaavat väkivaltaa ja uhkailua omalta yhteisöltään – "Salassa tapahtuu ihmisoikeusloukkauksia"
Naismuslimi ei näe islamia naisia eriarvoistavana – ”Jos asemani islamissa olisi huono, en olisi muslimi"
Pappi vihapuheesta: Ihmisiltä puuttuu kyky asettua toisen asemaan
Brysselin räjähdysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Brysselin räjähdys
  • 05.01.202114:27
    Bryssel

    Kymmenen epäiltyä syytteeseen vuoden 2016 Brysselin pommi-iskuista

  • 20.06.201722:50
    Ulkomaat

    Brysselissä räjähdys juna-asemalla – Allahia ylistänyttä tekijää ammuttu

  • 22.03.201714:59
    Kotimaa

    HS: Raskaana ollut Jaana loukkaantui Brysselin terrori-iskussa – "En tiennyt oliko vauvani elossa"

  • 26.01.201707:41
    Ulkomaat

    Media: Brysselin iskun tekijät suunnittelivat myös sieppauksia

  • 24.01.201710:40
    Ulkomaat

    Brysselin lentokenttäiskun kohteena olivat juutalaiset ja amerikkalaiset