Kauppalehden etusivun peitti keskiviikkona poikkeuksellinen mainos, jossa lakkovahti sanoo "stop" perustuslakia esittelevälle duunarille. Sama mainos komeili myös eilen lehden etusivulla. Mainosten takana on poliittisiin lakkoihin tympääntynyt lahtelainen rakennusyrittäjä Topi Paananen.
– Perjantaina mainosta ei tule, koska etusivu ei enää ollut vapaana. Katsotaan jatkoa, en osaa sanoa vielä, montako niitä kaikkiaan tulee, teen päätöksiä tällä viikolla, Paananen sanoo.
Video: Yrittäjä Topi Paananen laittoi kansalaisaloitteen vireille viime huhtikuussa. Paananen perustelee poliittisten lakkojen rajoittamisen tarvetta sillä, että kulut maksaa yrittäjä, joka ei voi vaikuttaa lakon syntyyn tai syihin.
Mainoksilla lahtelainen Peikko Groupin toimitusjohtaja Paananen ei hae itselleen julkisuutta, sillä ehdokkuus esimerkiksi seuraavissa eduskuntavaaleissa ei ole hänen asialistallaan.
Sen sijaan hän haluaa kerätä maksamillaan kokosivun ilmoituksilla nimiä poliittisia lakkoja vastustavaan kansalaisaloitteeseen – ja saamaan keskustelua aikaan.
– Pyrin siihen, että keskustelua tämän asian tiimoilta ylipäätään käydään. Uskon vuorenvarmasti, että tämä asia päätyy vielä joskus joko kansalaisaloitteen kautta tai muuten jonkun valittavan hallituksen asiaksi.
"Vapaa-ajalla voi lakkoilla"
Paananen haluaa Työrauha 2018 -ilmoituksellaan rajata hallitusta vastaan suunnatut lakot muutamaan tuntiin.
Kauppalehden etusivun kuvassa lakkovahti sanoo "stop tykkänään" duunarille, joka esittelee hänelle perustuslakia ja kysyy oikeuksiensa perään.
Viime helmikuussa Paananen itse koki yrittäjänä karvaasti SAK:n mielenilmauksen työttömyysturvan aktiivimallia vastaan.

