Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suihkutilan pintamateriaalit

Julkaistu 18.05.2001 14:22

kysymys: Terve Sakke! Haluaisin tietää mitä vaihtoehtoja olisi suihkutilan seiniin laatan tai muovimaton sijaan? Ehkä lasikuitulevyä? mutta mistä saan tietoa sen myynnistä, asennuksesta ja siitä minkälaisen pohjan se vaatii.

Kiitoksia kysymyksestä ja tässä vastaus:

Periaatteessa mikä tahansa vettä läpäisemätön pinta käy, kunhan muistaa kosteutta koskevat varotoimet. Koettuja materiaaleja ovat laatta, muovi ja maali.

Kovat vettä läpäisemättömät pintalevyt suojaavat suihkusta tulevalta vedeltä. Ongelmana saattaa olla levyn ja seinän väliin kertyvä kondensiokosteus eli vesihöyry tiivistyy pintoihin, mutta ei pääse tuulettumaan pois. Maali ja muovi muodostavat tiiviin kerroksen, jonka läpi kosteus ei pääse. Laatta päästää veden läpi, mutta sen alla oleva vesieriste pysäyttää sen. Nämä pinnoitteet ovat tiiviisti seinää vasten eli kondensiopintaa ei ole.

Eräänlainen yleisperiaate on, ettei kahta vesieristyspintaa saa olla siten, että niiden väliin jää ainetta. Muutoin tähän väliaineeseen kertyvä kosteus ei pääse tuulettumaan pois. Lasikuitulevyn tapauksessa tämä tarkoittaa kahta vaihtoehtoa: joko levy saadaan täysin tiiviisti kiinni seinään tai seinän ja levyn väliin jätetään tuuletusrako.

Myynnistä ja asennuksesta saa tarkemmat tiedot rautakaupasta.

Terveisin Sakke

Lisää aiheesta:

Unohda askelmäärä: Yksi kävelymuutos voi tuoda hyötyjä sydänterveydelle"Olutsekoilulle" stoppi: Vanha suosikki on taas hittiTäydellisen meheviä broilerinfileitä: "Paras tapa valmistaa""Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasianKahvissa piilee yllättävä terveyspommi: "Moni ei hyödynnä"Tuleeko kylmällä istumisesta "pissavika"? Urologi vastaa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen18:52
    Sydänterveys

    Unohda askelmäärä: Yksi kävelymuutos voi tuoda hyötyjä sydänterveydelle

  • Eilen16:59
    Juomat

    "Olutsekoilulle" stoppi: Vanha suosikki on taas hitti

  • Eilen13:38
    Ruoka

    Täydellisen meheviä broilerinfileitä: "Paras tapa valmistaa"

  • Eilen10:29
    Liikenneturvallisuus

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • Eilen08:22
    Kahvi

    Kahvissa piilee yllättävä terveyspommi: "Moni ei hyödynnä"