Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Suihkutilan pintamateriaalit

Julkaistu 18.05.2001 14:22

kysymys: Terve Sakke! Haluaisin tietää mitä vaihtoehtoja olisi suihkutilan seiniin laatan tai muovimaton sijaan? Ehkä lasikuitulevyä? mutta mistä saan tietoa sen myynnistä, asennuksesta ja siitä minkälaisen pohjan se vaatii.

Kiitoksia kysymyksestä ja tässä vastaus:

Periaatteessa mikä tahansa vettä läpäisemätön pinta käy, kunhan muistaa kosteutta koskevat varotoimet. Koettuja materiaaleja ovat laatta, muovi ja maali.

Kovat vettä läpäisemättömät pintalevyt suojaavat suihkusta tulevalta vedeltä. Ongelmana saattaa olla levyn ja seinän väliin kertyvä kondensiokosteus eli vesihöyry tiivistyy pintoihin, mutta ei pääse tuulettumaan pois. Maali ja muovi muodostavat tiiviin kerroksen, jonka läpi kosteus ei pääse. Laatta päästää veden läpi, mutta sen alla oleva vesieriste pysäyttää sen. Nämä pinnoitteet ovat tiiviisti seinää vasten eli kondensiopintaa ei ole.

Eräänlainen yleisperiaate on, ettei kahta vesieristyspintaa saa olla siten, että niiden väliin jää ainetta. Muutoin tähän väliaineeseen kertyvä kosteus ei pääse tuulettumaan pois. Lasikuitulevyn tapauksessa tämä tarkoittaa kahta vaihtoehtoa: joko levy saadaan täysin tiiviisti kiinni seinään tai seinän ja levyn väliin jätetään tuuletusrako.

Myynnistä ja asennuksesta saa tarkemmat tiedot rautakaupasta.

Terveisin Sakke

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Sipsipussin avaamiseen löytyy kikka, jota moni ei ole hoksannutVoiko uudenvuoden juhlista seurata varoitus vuokralaiselle? Asiantuntija vastaaÄitiysavustuksen arvo nousee – osalle tulossa myös rahaaLemmikinomistaja, älä tuudittaudu tähän ajatukseen uutenavuotena – "Riski on ihan kaikkien koirien kanssa"Kuinka kauan perunasalaatti säilyy jääkaapissa? Martoilla on vastausNäin voi käydä, jos juot alkoholia pakkasella

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 16:55
    Ruoka

    Sipsipussin avaamiseen löytyy kikka, jota moni ei ole hoksannut

  • 14:01
    Vuokra-asuminen

    Voiko uudenvuoden juhlista seurata varoitus vuokralaiselle? Asiantuntija vastaa

  • 11:27
    Kela

    Äitiysavustuksen arvo nousee – osalle tulossa myös rahaa

  • 09:15
    Lemmikit

    Lemmikinomistaja, älä tuudittaudu tähän ajatukseen uutenavuotena – "Riski on ihan kaikkien koirien kanssa"

  • 08:14
    Ruoka

    Kuinka kauan perunasalaatti säilyy jääkaapissa? Martoilla on vastaus