Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Stora Enson toisesta raakkutapauksesta uutta tietoa: Tästä syystä maastokäyntiä on lykätty

0:57Paula Lehtomäki vastaa kysymykseen siitä, olisiko raakkutuho ilmennyt ilman biologin yllätyskäyntiäMetsäteollisuuden toimitusjohtaja Paula Lehtomäki kommentoi raakkutuhoja torstaina MTV:n Huomenta Suomessa.
Julkaistu 29.08.2024 13:35

Lotta Stenroos

lotta.stenroos@mtv.fi

Stora Enso ilmoitti eilen toisesta raakkuihin liittyvästä epäillystä sääntörikkomuksesta. Stora Ensolta kerrotaan MTV Uutisille, että kyseessä on heinäkuussa päättynyt hakkuu.

Eilen ilmoitetussa tapauksessa kerrottiin, että yhdessä purokohteessa on havaittu epäilty sääntörikkomus. Tapauksessa on epäily, että puron ylityksessä ei ole noudatettu ELY-keskuksen eikä Stora Enson omia ohjeita. Kyseisen puron sijaintia ei ole kerrottu julkisuuteen tutkinnan keskeneräisyyden vuoksi, Kainuun ELY-keskukselta kerrotaan.

Suomussalmen Hukkajoella raakkujen pelastustyöt käynnistyivät nopeasti tuhon selviämisen jälkeen, mutta Kainuun ELY-keskus kertoi eilen, että uuden epäillyn sääntörikkomuksen maastokäyntiä ei ole vielä tehty. 

Lue myös: Stora Enso kertoo toisestakin vahingoittuneesta raakkukohteesta – kieltäytyy paljastamasta missä

MTV Uutiset kysyi ELY-keskukselta, että miksi kuukauden takaisen epäillyn rikkomuksen maastokäynti viivästyy.

– Meillä on tieto, että tilanne kyseisellä purolla on erilainen eikä niin akuutti, kertoo Kainuun ELY-keskuksen ympäristö- ja luonnonvarojen vastuualueen johtaja Sari Myllyoja MTV Uutisille.

Metsähallituksen luontopalveluiden projektipäällikkö

Pirkko-Liisa Luhta
kertoo MTV Uutisille, että ei tiedä mitä toisella purolla on tapahtunut, eikä siksi kommentoi mahdollisen pelastusoperaation kiireellisyyttä.

– Ajattelisin, että ei ole samanlaisesta tilanteesta kyse kuin Hukkajoella. Jos siitä on ajettu kerran yli, silloin siinä on vain kuolleena ne raakut joiden yli on ajettu, mutta jos ajettu satoja kertoja, niin tilanne on eri, Luhta kertoo MTV Uutisille.

ELY-keskuksen mukaan mahdollisista raakkujen kuolemista kohteessa ei ole vielä tietoa. Kohde sijaitsee Kainuussa.

– Käymme paikalla ensi viikolla.

Lue myös: Lakikirjaus suojavyöhykkeistä estämään Hukkajoen kaltaiset ympäristötuhot? Metsäteollisuuden pomo peräänkuuluttaa malttia

Lisää aiheesta:

Yle: Puolangan epäillyistä raakkuvahingoista tehty rikosilmoitusEly-keskus: Stora Enson raakkukohteessa rikottu taas lakia – Puolangan aliurakoitsija sama kuin HukkajoellaPaljastuuko tänään toinenkin raakkutuho? Ely-keskus tarkastaaRaakkutuhon tutkinnanjohtaja: Kuulustelujen alkuun voi mennä viikkojaStora Enso kertoo toisestakin vahingoittuneesta raakkukohteesta – kieltäytyy paljastamasta missäYliajettujen raakkujen toipuminen on epävarmaa: "Tehtyä ei saa tekemättömäksi"
Stora EnsoYmpäristövahingotKainuuSuomussalmiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Stora Enso
  • 30.9.13:54
    Muutosneuvottelut

    Stora Enso aloittaa muutosneuvottelut Imatralla – voivat johtaa yli 60 henkilön irtisanomiseen

  • 16.9.10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä

  • 27.8.16:40
    Luonto ja eläimet

    Raakkutuho poiki myös hyvää – lajin tulevaisuus Suomessa silti auki

  • 18.6.20:29
    Metsät

    Stora Enso harkitsee ruotsalaisten metsäomistustensa listaamista erillisenä yhtiönä

  • 16.6.11:56
    Luonnonsuojelu

    Stora Enso rahoittaa raakkuja yli miljoonalla eurolla – yrittää parantaa imagoaan