Maikkarin lauantaisessa Hockey Night Fan Club -ohjelmassa on taas kerran vuorossa Suomen kiihkeintä jääkiekkokeskustelua. Aiheina ovat tällä kertaa Mestis-seurojen liiganousutoiveet, kameroiden pääsy erotuomareiden ja pelaajien pukukoppeihin ja kestopuheenaihe Jere Karalahden jatkuvat rokulipäivät.
Kuopio kohisee torstaina ensiesiintymisensä tekevästä Sami Kapasesta ja horisontissa siintävästä liiganoususta, mutta riittävätkö KalPa:n rahkeet SM-liigaan? KalPan lisäksi myös Jukurit, KooKoo, Sport ja TuTo ovat ilmoittaneet halukkuutensa nousta liigaan, mutta kaikki viisi seuraa ovat taistelleet jonkinasteisten taloudellisten vaikeuksien kanssa. Pitäisikö jokin niistä nostaa liigaan, ja jos pitää, korvaisiko se jonkin nykyisistä liigaseuroista?
KalPa on ollut useimmin otsikoissa Sami Kapasen ja Kimmo Timosen tuen myöstä, mutta mitä kuopiolaiset itse ajattelevat mahdollisesta liiganoususta? Mukana sekä Sami että Hannu Kapasen kuin myös KalPa Hockey Oy:n toimitusjohtajan Arto Sirviön kommentit Kuopiosta.
SM-liiga Hockey Nightin kamera seuraamassa tunnelmaa erotuomarien pukukopissa torstaisessa SaiPa-Jokerit-ottelussa. Jari Levonen kertoo, miten tuomarit valmistautuivat ja näkivät ottelun. Avaako tämä mahdollisuuden, että jatkossa kamerat olisivat mukana myös joukkueiden pukuhuoneissa kuten Ruotsin Elitserienissä?
Alkaako tapaus Karalahti jo keinuttaa perinteisen HIFK:n kunniaa? Kestääkö HIFK:n johdon kärsivällisyys loputtomiin?
Korvaamattomien kiekkoilijoiden esittelysarjassa tällä kertaa vuorossa legendaarinen Esa "Essi" Keskinen.
Näistä aiheista ovat lauantaina Hockey Night Fan Clubissa keskustelemassa Ari "Allu" Lähteenmäki, jolla Kirkkonummen Salamien valmentajana on paras mahdollinen tuntuma Mestiksen pelillisen tasoon, "eurokiekkoilija" Alexander Stubb sekä HIFK:ssa, TPS:ssä ja Bluesissa reilusti yli 300 ottelun verran SM-liigakokemusta kerännyt Peter Ahola. Ohjelman isäntänä toimii tuttuun tapaan Mika Saukkonen.
Hockey Night -nettisivujen Fan Club -keskustelussa pääset itse kertomaan, mitä mieltä olet ohjelmassa keskustelluista aiheista. Voit myös itse avata keskustelun haluamastasi aiheesta: mielenkiintoisimpia näkemyksiä esittävillä on mahdollisuus päästä mukaan TV-ohjelmaan.
Hockey Night -sivujen vasemmassa alalaidassa voit osallistua parhaillaan menossa olevaan katsojaäänestykseen.
SM-liiga Hockey Night Fan Club MTV3-kanavalla lauantaina 4.12. kello 15.45.
(MTV3)