Naisten viestihiihdon SM-pronssimitalin kohtalo ratkesi vasta kahden protestin käsittelyn jälkeen Kontiolahden SM-hiihdoissa tänään.
Naisten 3 x 5 kilometrin kilpailussa kolmanneksi sijoittunut Oulun Hiihtoseura sai pitää pronssimitalin, kun seuran tekemä vastaprotesti 10 sekunnin aikasakosta meni läpi.
Oulun Hiihtoseura sai aikasakon, kun joukkueen avausosuuden hiihtänyt Eeva Palosaari hiihti stadionille tullessa viimeisen mutkan pitkäksi. Hänen olisi sääntöjen mukaan pitänyt palata samasta kohdasta takaisin hiihtouralla, josta hän ajautui ulos. Näin hän ei tehnyt.
Aikasakko pudotti Oulun Hiihtoseuran neljänneksi ja nosti Lempäälän Kisan pronssille. Oulun Hiihtoseura teki vastaprotestin, jossa se totesi, että Palosaaren virheestä olisi maailmancupissa saanut vain suullisen huomautuksen. Argumentti hyväksyttiin ja Oulun Hiihtoseura palasi pronssille.
Kilpailun voittoon hiihti Vieremän Koitto, jonka ankkuri Kerttu Niskanen nosti joukkueensa loistohiihdolla mestariksi. Niskasen lisäksi mestarijoukkueessa hiihtivät Marjaana Pitkänen ja Eveliina Randelin. Toiseksi sijoittui Hämeenlinnan Hiihtoseura.