Siskokset kolaroivat koelaulumatkalla!

Meikit ja hiukset eilisen jäljiltä! Miina (vas.) ja Anna-Kaisa Riitijoki saapuivat koelauluihin tyylillä. Kuva: MTV3.
Meikit ja hiukset eilisen jäljiltä! Miina (vas.) ja Anna-Kaisa Riitijoki saapuivat koelauluihin tyylillä. Kuva: MTV3.
Julkaistu 10.09.2008 11:47(Päivitetty 08.10.2008 09:25)

Miina-Sofia Riitijoki, 23, ja Anna-Kaisa Riitijoki, 22, tulivat koelauluihin tyylillä. Meikit ja hiukset olivat valmiina edellisyön juhlinnan jäljiltä, ja keskenään ajettu kolari toi oman lisänsä tunnelmaan.

Tampereen koelauluissa ei ääntä suotta säästelty, kun Riitijoen siskokset Miina ja Anna-Kaisa lauloivat stemmoja pitkin päivää odottelijoiden iloksi. Yö ennen koelauluja oli mennyt molemmilta bilettäen Anna-Kaisan luona Parkanossa.

– Sovittiin, että jos aamulla herätään ajoissa, niin sitten lähdetään. Heräsin ilman herätyskelloa ennen seitsemää. Ajattelin, että ei h*lvetti, tästä on yli tunnin ajomatka Tampereelle. Ei ollut mitään kunnossa, eli samat meikit ja releet päällä, Miina kertasi naureskellen aamun tapahtumia.

Pui nyrkkiä siskolleen kolarissa

Sisarusrakkautta ilmassa. Miina (vas.) ja Anna-Kaisa Riitijoki Tampereen koelauluissa. Kuva: MTV3.Sisarusrakkautta ilmassa. Miina (vas.) ja Anna-Kaisa Riitijoki Tampereen koelauluissa. Kuva: MTV3.

Miina ja Anna-Kaisa ajoivat Tampereelle eri autoilla. Miina aikoi jatkaa koelauluista vielä Hämeenlinnaan, entisiä armeijakavereitaan tapaamaan. Koelaulumatkalla hän sai autoonsa tällin, viimeisissä liikennevaloissa ennen Tampere-taloa.

– Vihreä valo syttyi, mutta samalla tuli jalankulkijoita tielle. Menin vähän eteenpäin, mutta pysähdyin. Sisko veti perään autolla, Miina selosti. – Näytin nyrkkiä taaksepäin, mutta tuo vaan nauroi siellä!

– Se oli ihan pieni tuuppaisu, eikä mikään kolari, Anna-Kaisa puolusteli. – Ei siihen autoon mitään tullut!

Ruumiillisen työn raatajat

Anna-Kaisa (vas.) ja Miina Riitijoki lauloivat upeasti stemmoja Tampereen koelauluissa. Kuva: MTV3.Anna-Kaisa (vas.) ja Miina Riitijoki lauloivat upeasti stemmoja Tampereen koelauluissa. Kuva: MTV3.

Siskokset kertoivat olevansa töissä tosimiesten maailmassa, sahalla.

– Olen ollut Luvian sahalla maalauslinjalla töissä, kertoi Raumalla asuva Miina. – Tykkään nimenomaan siitä, että se on raskasta hommaa!

– Minä olen ollut UPM:llä Aureskoskella, pintakäsittelyssä sekä laadunvalvonnassa, kertoi myös Anna-Kaisa. – Ja herranjestas, kuinka paljon siellä joutuu työkaluja käyttämään päivän aikana.

Molemmat vakuuttivat, etteivät viihtyisi missään parturikampaamossa.

– Sahalla joutuu fyysisesti tekemään töitä ja järkeilemään, Anna-Kaisa kuvaili.

Keskenään ei voi kilpailla

Siskoa vastaan ei voi kilpailla! Riitijoen siskokset sanovat. Kuva: MTV3.Siskoa vastaan ei voi kilpailla! Riitijoen siskokset sanovat. Kuva: MTV3.

Peräkkäisillä vuoronumeroilla varustetut siskokset suunnittelivat laulavansa koelauluissa Johnny Cashia ja Eva Cassidyä. He eivät halunneet kilpailla toisiaan vastaan.

– Koko elämä on soitettu yhdessä, vaikka keikkoja ei ole tehty yli vuoteen, Anna-Kaisa totesi ennen lauluvuoraan. –Meillä molemmilla on tietenkin ollut omat musiikkijuttumme. Kaikennäköistä on tehty musiikin saralla!

– Me tunnemme toistemme hyvät ja huonot puolet. Ansku pääsee tekemään äänellään korukuvioita, ja hänen äänensä on paljon herkempi. Minä taas pääsen laulamaan korkeammalle, Miina mietti.

– Mulla on välillä niin nössö ääni verrattuna Miinan ääneen, Anna-Kaisa nauroi.

Siskokset lupasivat kuittailla toisilleen, jos vain toinen pääsisi jatkoon.

Kuinka käy siskosten koelauluissa? Katso Idolsin ensimmäinen jakso torstaina 11.9. MTV3:lta klo 20.00 ja heti perään Idos Extra Subilta klo 21.00!

Teksti: Laura Kokko/MTV3

Lisää Idols-kuvia Kuvaboxissa!