Siilinjärven lukkari Puurosella säärimurtuma

Pesäpallo
PesäpalloCopyright MTV Oy 1999
Julkaistu 06.07.2004 11:36

Naisten superpesiksessä pelaavan Siilinjärven Pesiksen lukkarin Minna Puurosen jalkavamma on osoittautunut arvioitua vakavammaksi. Hänen sääriluunsa alaosassa on murtuma, joka jouduttiin kipsaamaan.

Puuronen liikkuu kipsi jalassaan ainakin tämän kuun ajan. - Vamman parantumisaika voi vaihdella paljonkin, mutta kuutisen viikkoa toipumiseen menee joka tapauksessa, SiiPen naisjoukkueen yhdyshenkilö Seppo Kiiski kertoi.

SiiPe sai tilapäiseksi lukkariksi Minna Koljosen, joka pelasi alkukauden lapinlahtelaisen NeNu-Pesiksen joukkueessa. Koljosen määräaikaista sopimusta muutettiin tiistaina siten, että hän pelaa loppukauden SiiPessä.

Puurosen jalka murtui 2. kesäkuuta Tyrnävä-ottelun alkuverryttelyssä. Vammasta huolimatta hän pelasi koko ottelun jalka teipattuna ja puudutettuna.

(MTV3-STT)