Shedden: Selänne olisi iso apu joukkueelle

Doug Shedden , kuva: Lauri Ouvinen
Doug Shedden , kuva: Lauri Ouvinen
Julkaistu 15.04.2008 20:31(Päivitetty 15.04.2008 20:35)

Suomen jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Doug Shedden on viime yöt seurannut tiukasti miten NHL-liigan pudotuspelit etenevät. Yksi mielenkiintoisimmista taistelupareista on Anaheim-Dallas. Puolustavan mestarin Anaheimin riveissä pelaa Teemu Selänne, Dallasissa puolestaan suomalaiskolmikko Jere Lehtinen, Niklas Hagman ja Antti Miettinen.

Dallas on ottanut Anaheimista tukevan niskalenkin, sillä joukkue johtaa ottelusarjaa voitoin 2-0, kun jatkoon pääsyyn vaaditaan neljä voittoa. Selänne voikin vapautua maajoukkueen käyttöön jo yllättävän aikaisin.

- En osaa ennustaa tulevaisuutta. Seuraan joka yö hullunlailla pudotuspelejä. Selänteen tulo olisi joukkueelle ilman muuta iso apu. En ole kuitenkaan jutellut Selänteen kanssa asiasta henkilökohtaisesti, Shedden sanoi tiistaina.

Ennen MM-kisoja Leijona-miehistö suuntaa vielä Tshekin EM-turnaukseen, joka pelataan tulevana viikonloppuna. Kolmatta leiriviikkoa viettävän maajoukkueen käskyttäjä oli erityisen tyytyväinen harjoituspeleihin, jotka Suomi pelasi voitokkaasti Latviaa ja Saksaa vastaan.

- Olen tyytyväinen siihen, miten nuoret pelaajat pelasivat. Tshekin-turnauksessa pelin taso nousee, ja se on kovempi testi monelle.

Shedden pestattiin vuodeksi päävalmentajaksi juuri Kanadan MM-kisoja silmällä pitäen. Hän ei kuitenkaan myönnä, että harteilla olisi ylimääräisiä paineita.

- Teemme parhaamme, kisat ovat suuri mahdollisuus joukkueelle, Shedden sanoi.

(MTV3-STT)

Katso Netti-tv:stä tuhti paketti Leijonien lehdistöpäivästä: