Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Sebastian Vettel avasi Ferrarin erikoisen aika-ajofiaskon syitä – "Se meni tiukille"

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 25.05.2019 19:26
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Ferrarin aika-ajot Monacossa eivät sujuneet toivotusti. Sebastian Vettel jäi neljänteen lähtöruutuun ja Charles Leclercin taival tyssäsi puolestaan karmaisevasti jo avausosiossa. Vettel avasi syitä erikoiselle fiaskolle.

Ferrarin aika-ajoista oli muodostua todellinen painajainen jo heti ensimmäisessä osiossa. Sebastian Vettel raapaisi nopealla kierroksellaan seinää osion loppuminuuteilla ja joutui kaartamaan varikolle.

LUE MYÖS: Niin lähellä! Valtteri Bottas koki kirvelevän tappion Lewis Hamiltonille aika-ajossa

Hetken näytti siltä, että Vettel oli putoamassa jatkosta jo avausosiossa, mutta saksalainen tykitti viimeisellä mahdollisella hetkellä kärkeen. Todellisuus paljastui kuitenkin Ferrarille hetkeä myöhemmin. Varikolle syystä tai toisesta jäänyt Charles Leclerc putosi tuloslistalla yllättäen 15 parhaan joukon ulkopuolelle.

Vettel myönsi ensimmäisen osion päätöshetkien yllättäneen Ferrarin täysin.

– Oli sääli, että menetimme yhden auton avausosiossa. Se meni tiukille. Rata parani paljon enemmän kuin odotimme, joten lopussa olimme lähellä joutua ulos molemmilla autoilla, Vettel selventää.

LUE MYÖS: Charles Leclerc kyseli epäuskoisena syytä varikkopilttuussa – mitä ihmettä Ferrarilla taas ajateltiin?

Vettelin vauhti riitti lopulta vasta neljänteen sijaan, joten saksalaiskuskilla ja Ferrarilla on erittäin haastava työ parantaa sijoituksiaan, sillä Monacon radalla on tunnetusti vaikea ohittaa.

– Ensimmäinen rivi Monacossa on hyvä. Jos olet taaempana, se ei ole niin hyvä. Tiesimme, että suurin työ piti tehdä tänään, Vettel toteaa.

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkönen selvensi MM-pisteen vienyttä ajovirhettään – Fernando Alonson aggressiivisuus jätti jälkensäLewis Hamiltonilta surkein suoritus neljään vuoteen: "Se oli katastrofi"Ferrarin tarkoituksellinen uhkapeli kolahti tylysti omaan nilkkaan – "Olimme tietoisia riskeistä"Sebastian Vettel selvittää Charles Leclercin aika-ajon pilaamista: ketjureaktio lähti liikkeelle jo paljon kauempaaFerrari sukelsi rumasti Venäjän F1-kisassa – eikä italialaistalli kierrellyt totuuksia: ”Sattuu, tämä on virheiden tulos”"Tämä oli katastrofi" – Lewis Hamilton manasi vähäsanaisena karmeaa kisaviikonloppuaan
F1Sebastian VettelFerrariCharles LeclercMonacon GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"