Japanin F1-osakilpailussa sunnuntaina viidenneksi ajanut Williams-kuljettaja Nico Rosberg kertoo saavuttaneensa kisasta maksimaalisen hyvän tuloksen.
Muiden kuljettajien lauantaina saamien rangaistusten myötä Rosberg nousi yhdennestätoista ruudusta aina seitsemänteen lähtöruutuun asti. Williams-kuskin mukaan viidettä sijaa parempaa tulosta hän ei olisi voinut kisasta toivoa.
- Se oli ehdottomasti paras mihin tänään saatoin yltää. Automme ei ollut tarpeeksi nopea ja voimme myös sanoa, että olin aika onnekas aika-ajon eri rangaistusten suhteen, jonka tuloksena nousin 11:sta ruudusta seitsemänteen ruutuun. Siitä pystyi ajamaan taktisesti paljon paremman kilpailun, kertoi Rosberg.
Williams-kuskilla oli hyvää tuuria kisassakin.
- Muut eivät juuri pystyneet ohittelemaan minua ja turva-autovaiheet toimivat minun edukseni, pitäen pakan hyvin kasassa. Voidaan sanoa, että tämä oli hyvä päivä minulle, iloitsi Rosberg.
Rosbergin varikkopysähdys Toro Rosso -kuski Jaime Alguersuarin ulosajon jälkeen meni ajoituksensa puolesta nappiin turva-auton tullessa radalle.
- Se on totta ja voidaan sanoa, että hyödyin siitä tällä kerralla, eikä käynyt kuten Singaporessa, sanoi Rosberg.
Rosbergin onni jatkui myös kisan jälkeen, kun kisatuomaristo jätti rankaisematta häntä sääntöjen salliman varikkovauhdin ylittämisestä turva-autotilanteessa. Tuomaristo löysi asiaan kuitenkin niin paljon lieventäviä tekijöitä, että Nico säästyi rangaistukselta.
Rosberg on suunnannut katseensa jo kahden viikon päästä ajettavaan Brasilian osakilpailuun. Williams-kuski ei kuitenkaan osannut vielä arvioida tallinsa menestymismahdollisuuksia Interlagosin radalla.
- En osaa sanoa varmuudella. Se voi olla meille vähän vaikeampi kisa, mutta päätöskisassa Abu Dhabissa meillä pitäisi olla taas paremmat mahdollisuudet hyvään tulokseen, kertoi Rosberg.
Kisan viimeinen kierros, Vettel ajaa voittoon. Katso video MTV3 Katsomosta