Madventures-ohjelmasta tehty parodia Sadventures on kerännyt jo tuhansia katsojia Youtubessa. Videot huvittavat myös Madventuresista tuttua Riku Rantalaa.
Toimittaja Rantala kiersi Madventures-ohjelmassa maailman kolkkia yhdessä kuvaaja Tuomas "Tunna" Milonoffin kanssa. Ohjelma on tunnettu siitä, että tavallisimpien turistirysien sijasta koitetaan etsiä maiden erikoisimpia paikkoja, tapahtumia ja ihmisiä.
Sadventuresin miehet Tiku ja Taku seikkailevat maailman kolkkien sijasta Suomessa. Parodia on kuvattu muutamassa tunnissa ja roolisuoritukset ovat täysin improvisoituja. Rantala kertoi Viihdeuutisille nähneensä videot ja pitävänsä niitä huvittavina.
– Repesin huutonauruun ensimmäisen videon alussa. Kundit on tehnyt ihan hyvää työtä, Rantala naureskeli.
Verbaalisena virtuoosina tunnettu Rantala kertoo olevansa itsekin roolissa Madventuresissa. Rantala tunnisti heti hahmonsa maneerit parodiasta.
– Nerokkaita havaintoja. Mekin parodioimme jonkin verran muita matkaohjelmien vetäjiä.
Rantala ei missään tapauksessa ole loukkaantunut videoista, päinvastoin: Miehen mielestä parodia on kunnioituksen merkki.
– Itse pidän sitä ehdottomasti tribuuttina. Onhan sekin jo saavutus olla sellaisessa asemassa, että joku viitsii tehdä parodioita, Rantala kertoo hymy äänessään.
Sadventures-miehet eivät kuitenkaan ole ensimmäisiä, jotka ovat parodioineet suosikkiohjelmaa. Muusikko Anssi Kela on julkaissut Youtubessa Kovat piipussa -nimellä kulkevia videoita, joissa on selkeitä vaikutteita Madventuresista.
Käy katsomassa Sadventuresin ensimmäinen osa täältä.
MTV3 Viihdeuutiset myös Twitterissä, tutustu.
(MTV3)