Johanna Rönnberg luopuu vapaaehtoisesti tittelistään Miss Plastic 2010 henkilökohtaisiin syihin vedoten.
Miss Plastic 2010 Johanna Rönnberg on päättänyt luopua kruunustaan, vaikka se naista harmittaakin.
– Totta kai se harmittaa, olin kuitenkin Suomen ensimmäinen Miss Plastic ja se oli hieno juttu. Olin ajatellut olla mukana kilpailussa jollain tapaa myös ensi vuonna, Johanna toteaa MTV3.fin Viihdeuutisille.
Lauantaina netissä julkaistiin kisaorganisaattorin puolesta tiedote, jonka mukaan Johanna menettäisi kruununsa ja tittelinsä. Tiedotteen mukaan uudeksi missiksi nousee näin ollen kilpailun kakkonen, 18-vuotias Saron Lantea. Syyksi organisaatio kertoo muun muassa vaitiolopykälän rikkomisen.
Kisoja järjestänyt Anne-Mari Berg kiivastui tiedotteesta ja totesi MTV3.fin Viihdeuutisille, että vain hänellä on oikeus päättää, kuka kruunua pitää ja kuka ei. Johanna kiittelee, että kisoja järjestänyt Anne-Mari Berg on hoitanut oman osuutensa mallikkaasti.

