Ranskalainen paahtoleipä 15.9.2001
Toim. Sari-Leena Heilanen
Leipäviikon kunniaksi voit tarjota joko aamiaisella tai iltapalana maukkaita ranskalaisia paahtoleipiä. Niitä voit valmistaa yhtä hyvin vaaleasta- tai rouheisesta paahtoleivästä.
Ranskalainen paahtoleipä
(kahdella täytteellä)
Makeat leivät:
8 siivua paahtoleipää
100 g maustamatonta tuorejuustoa
4-6 rkl mansikkahilloa
1 dl rasvatonta munaa tai 2 kanamunaa
2 dl maitoa
1 tl vanilijasokeria
1/4 tl kanelia
margariinia paistamiseen
Levitä jokaiselle leipäsiivulle tuorejuustoa ja mansikkahilloa. Aseta kaksi leipäviipaletta vastakkain.Laita munat, maito, vanilijasokeri ja kaneli laakeaan kulhoon. Sekoita hyvin esim. haarukalla.Sulata margariini paistinpannulla. Margariini sulaessa pistinpannulla upota jokainen leipä munaseokseen kunnes se on kauttaaltaan kostea. Aseta leivät pannulle ja paista molemmilta puolilta kunnes leipä on saanut kauniin ruskean pinnan. Tarjoa kuumana ja kaada päälle vielä vaahterasiirappia makua antamaan.
Suolaiset leivät:
8 siivua paahtoleipää
100g maustamatonta tuorejuustoa
4 siivua kalkkuna -tai kinkkuleikkelettä
1 dl rasvatonta munaa tai 2 kanamunaa
2 dl maitoa
margariinia paistamiseen
Levitä jokaiselle leipäsiivulle tuorejuustoa ja yksi leikkelesiivu. Aseta kaksi leipäviipaletta vastakkain.Sekoita munat ja maito keskenään laakeassa astiassa. Sulata margariinia paistinpannulla ja upota leivät munaseokseen. Paista kauttaaltaan kosteat leivät pannulla niin että ne saavat kauniin ruskean pinnan. Tarjoa leivät heti lämpiminä. Lämpimien leipien kanssa sopii hyvin pirteän makuinen tuoremehu tai kupillinen teetä tai kahvia.
Uusimmat
-
16:50
Erdogan turkkilaismedialle: "Terroristijärjestöjä tukevia Suomea ja Ruotsia ei pidä hyväksyä Natoon, koska se on turvallisuusjärjestö"
-
16:48
Konkaripuolustaja tulittaa viivalta Leijonat kahden maalin johtoon
-
16:35
Leijonat siirtyy johtoon – MM-kisadebytantti iskee hurjan myrskyaallon jälkeen
-
16:34
F1-harjoituksissa tapahtui: virolaiskuski tutkintaan ensiesiintymisellään – myös Alonson ja Hamiltonin välillä kipinöi
-
16:23
FC Interin ja tähtipelaajan rahariidassa uusi käänne – seura maksanut korvauksista vain osan
-
16:15
Mentalisti Noora Karma loukkaantui pahasti juoksulenkillä – järkyttävät kuvat kertovat tilanteesta: "Keskityin vain siihen, etten pyörry"
-
16:14
Fernando Alonson avautuminen voi tuoda mestarikuskille seurauksia: "Pelkkää epäpätevyyttä tuomaristolta"
-
16:09
Azov-pataljoona: Sotilasjohto on määrännyt, että Mariupolin puolustaminen on lopetettava – MTV seuraa sotaa
-
15:58
Tutkija: Venäjän ilmoitus uusista tukikohdista maan länsirajalla odotettu – "Käytännössä ei ole välttämättä mitään merkitystä"
-
15:52
Poliisi: Joensuun karhuhavainto virheellinen – todennäköisesti kyse oli ”alueella liikkuneesta maastopukuisesta henkilöstä”
-
15:49
MTV seuraa: Kiekko pomppii nyt Leijonille – Juuso Hietanen tykittää 2–0:aan!
-
15:46
Archer ei kyennyt vammansa vuoksi leikkimään leluillaan, kunnes yksi laite muutti kaiken – katso koskettava video
-
15:38
MTV seuraa Portugalin MM-rallia: Kalle Rovanperältä ja Sébastien Ogierilta rajua tekstiä – ranskalaismestari heitti rengasvalmistajan tylysti bussin alle
-
15:30
Norjassa puukotus lukion lähellä: Ainakin kolme haavoittunut, epäilty ja yksi uhreista olivat naimisissa
-
15:29
MTV oikeudessa: Vantaan matkasellissä olleet vangit todistivat raakaa ja julmaa väkivaltaa – syytetty hermostui todistajalle ja huusi kesken istunnon
-
15:26
Tällaista ei kovin usein nähdä: Sébastien Loeb sortui virheeseen MM-rallin kärkipaikalta – keskeytys!
-
15:24
Sopimus LNG-terminaalilaivan vuokraamisesta allekirjoitettu – turvaa Suomen maakaasun saantia tulevaisuudessa
-
15:20
Ex-neuvonantaja: Trump oli geopoliittisesti niin tietämätön, että Putin turhautui
-
15:20
Kopiointikohussa ryvettyneen F1-tallin uusi päivitys herätti supinaa varikolla – "Vihreä Red Bull"
-
15:17
Ylä-Malmin perhesurman yrityksestä epäillyllä miehellä seksuaalirikostausta ja pahoja talousvaikeuksia
-
Lataa lisää