Christine Arron juoksi päätösosuudella USA:n etumatkan kiinni ja kiidätti Ranskan naisten pikaviestijoukkueen ensimmäisenä maaliin Pariisin MM-kisoissa lauantai-iltana.
Ranskan 4 x 100 metrin kultajoukkueessa juoksivat Patricia Girard, Muriel Hurtis, Sylviane Felix ja Christine Arron. Voittoaika oli 41,78.
Toiseksi sijoittuneen USA:n joukkueesta puuttui 100 ja 200 metrin MM-kultaa voittanut Kelli White piristejupakan vuoksi. USA:n päätösosuutta juossut Torri Edwards ei pysynyt Arronin kyydissä. Ranskan voittomarginaali oli viisi lopulta sadasosaa. Pikaviestin kolmanneksi sijoittui Venäjän joukkue.
Kotiyleisön riemua kasvatti se, että pikaviestivoitto irtosi vain muutamia hetkiä sen jälkeen, kun Eunice Barber oli voittanut MM-kisaisäntien ensimmäisen mestaruuden pituushypyssä huikealla 699 kantaneella loikalla.
Ranskalaisten sen paremmin kuin amerikkalaisten vaihdot eivät olleet kaikilta osin parhaat mahdolliset, mutta kapula liikkui silti riittävän lujaa. Varsinkin Hurtis ja Arron juoksivat kuin hurmiossa.
Naiset 4x100 m, loppukilpailu:
1) Ranska 41,78
(Patricia Girard, Muriel Hurtis, Sylviane Felix, Christine Arron),
2) USA 41,83
(Angela Williams, Chryste Gaines, Inger Miller, Torri Edwards),
3) Venäjä 42,66
(Olga Fidorova, Julia Tabakova, Marina Kislova, Larisa Kruglova),
4) Ukraina 43,07
(Tatjana Kalitsh, Anzhela Kravtshenko, Olena Pastushenko, Oksana Kaidash),
5) Saksa 43,27
(Melanie Paschke, Marion Wagner, Sandra Moler, Katja Wakan),
6) Belgia 43,45
(Katleen De Caluwe, Audry Rochtus, Elodie Ouedraogo, Kim Gevaert),
7) Valko-Venäjä 43,47
(Juliia Nesterenko, Oksana Dragun, Jelena Nevmerzhitskaja, Natalia Safronnikova),
8) Jamaika kesk.
(Vonette Dixon, Elva Goulbourne, Beverly McDonald, Brigitte Foster).
(MTV3-STT)