Rankkasateita Espanjassa – suomalainen koulu evakuoitiin

Aurinkorannikon suomalainen koulu on evakuoitu.
Aurinkorannikon suomalainen koulu on evakuoitu.
Julkaistu 28.09.2012 15:07(Päivitetty 03.10.2012 00:30)

Espanjan Aurinkorannikolla Fuengirolassa sijaitseva suomalainen koulu evakuoitiin tänään. Syynä evakuoimiseen ovat nyt lähes kaksi päivää kestäneet rankkasateet alueella.

– Saimme tiedon, että kaikki koulut Málagasta Marbellaan on evakuoitava sateiden vuoksi. Otimme yhteyttä Fuengirolaan kaupunkiin, josta varmistettiin, että kyseessä on Andalusian maakuntahallinnon määräys. Mitään paniikkia ei täällä siis ole. Vettä satelee ja vähän tuulee, muttei sen kummempaa. Tänne on tänään odotettavissa kuitenkin myrskyä, joten kyseessä on varotoimenpide, kertoo Aurinkorannikon suomalaisen koulun rehtori Ismo Karppinen.

Sateiden aiheuttamien tulvien vuoksi Málagan provinssin alueella on jouduttu evakuoimaan myös useita ihmisiä. Tällä hetkellä provinssissa on voimassa korkein mahdollinen hälytystila.

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat