Kimi Räikkösen suosikkirata Belgian Spa on varmistanut paikkansa F1-kalenterissa seuraavaksi kolmeksi kaudeksi.
Span paikka kalenterissa oli uhattuna kilpailun aiheuttamien taloudellisten tappioiden takia. Aiemmin oli esillä ajatus Ranskan ja Belgian osakilpailujen järjestämisestä vuorovuosin, mutta se suunnitelma hylättiin ja Belgian GP jatkuu jokavuotisena.
- Me pystyimme neuvottelemaan jatkosopimuksen vuosista 2013, 2014 ja 2015, jolloin Spa-Francorchampsissa ajetaan kilpailu, vahvisti Wallonian alueen talousministeri Jean-Claude Marcourt belgialaiselle RTBF-kanavalle.
Kilpailun tulevaisuus saatiin turvattuja neuvottelemalla aiempaa edullisempi sopimus F1-kisan järjestelyoikeuksista.
- Emme olisi mitenkään voineet menettää rahaa samalla tavalla kuin aiempina vuosina. Rata on kulu, muttei enää yhtä suuri, Marcourt kertoi.
Tänä vuonna Belgian GP ajetaan 2. syyskuuta. Räikkönen on voittanut Belgiassa vuosina 2004, 2005, 2007 ja 2009. Häntä enemmän Belgian GP:n voittoja on ainoastaan Ayrton Sennalla (5 kappaletta) ja Michael Schumacherilla (6 kappaletta).