Pöykiö pudottaa avauskiekon Kärpät-HIFK-ottelussa

Susanna Pöykiö taitoluistelun EM-kisojen loppunäytöksessä. Kuva: Sari Gustafsson/LEHTIKUVA.
Susanna Pöykiö taitoluistelun EM-kisojen loppunäytöksessä. Kuva: Sari Gustafsson/LEHTIKUVA.LEHTIKUVA
Julkaistu 25.01.2009 19:27(Päivitetty 25.01.2009 19:49)

Taitoluistelun EM-kisojen pronssimitalisti Susanna Pöykiö nautti sunnuntain näytösesityksestään, vaikka olikin jo aika väsynyt kisahulinaan.

- Maanantaina lennän heti aamulla Ouluun. Siellä on sitten odotettavissa kaupungin puolesta ainakin vastaanotto. Illalla olen sitten esittämässä mitalia Kärpät-HIFK-ottelussa. Pudotan matsissa avauskiekon, Pöykiö paljasti.

- Vähän ovat yöunet jääneet vajaaksi. En nyt juhlinut niin kauhean myöhään. Heräsin kuitenkin jo seitsemältä, vaikka kello oli soittamassa vasta yhdeksäksi.

Pöykiötä vähän kismitti vielä lauantaina pronssi, kun tarkemmalla luistelulla olisi ollut parempaakin tarjolla.

- Ei nyt enää harmita. Oli taas ihana tunne luistella, vaikka jaloissa painaakin, Pöykiö tunnusti.

MM-kisat olivat myös Pöykiön mielessä.

- Siellä pitää molempien kyllä onnistua ihan täydellisesti sekä lyhyessä että vapaaluistelussa. Yhteenlaskettu sijoitus pitäisi olla 13 joukossa, niin siitä sen kolmannen olympiapaikan saisi. Siinä on kyllä tavoitetta kerrakseen, Pöykiö mietti elokuvakaupungissa kisaamista kiinalaisia, japanilaisia, korealaisia ja isäntämaan taitureita vastaan.

(MTV3-STT)

Lue myös:
Lepistö putsaa hotellihuoneensa pehmoleluvuoresta
Sauli ja Jenni nauttivat luistelutunnelmasta - katso kuvat!
Sadat miljoonat seurasivat EM-taitoluisteluita
Luistelijattarien juhlat jatkuivat pikkutunneille
Viron taitoluisteluliitto tyrmäsi valmentajan sopupelisyytökset
Virolaisilta raju syytös: suomalaismitalit sopupeliä