Tanja Poutiainen lähtee kolmannelta sijalta toiselle kierrokselle alppihiihdon maailmancupin suurpujottelussa Aspenissa.
Poutiainen jäi lumisateessa lasketulla avauskierroksella 0,28 sekuntia italialaisen Denise Karbonin kärkiajasta.
Itävaltalainen Elisabeth Görgl on toisena kaksi sekunnin sadasosaa Poutiaista edellä. Rata ja olosuhteet olivat haastavat, ja useampi kärkinimi meni nurin tai jäi kauas kärjestä.
- Vaikeata oli, voi mahoton, Poutiainen päivitteli.
- Siihen nähden olen hyvissä asemissa. Näkyvyys oli huono, pintaa ei nähnyt ja se oli epätasainen. Tuntui, että sukset menevät minne menevät, mutta niin näyttää menevän muillakin, hän jatkoi.
Kahdeksan kärki mahtui avauskierroksella sekunnin sisään.
- Tällaisissa olosuhteissa näillä eroilla voi tapahtua mitä tahansa, Poutiainen tiesi.
Kauden toisen suurpujottelun toinen kierros alkaa kello 22.00 Suomen aikaa. Suora lähetys MTV3 MAX:lla ja Netti-tv:ssä kello 21.55 alkaen.
Lue myös:
Poutiainen kolmantena suurpujottelussa
(MTV3-STT)