Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poskettomat luvut julki: Tällainen kultasuoni Englannin EM-menestys on pubeille, kaljakaupoille ja paitamyyjille

4:20Espanja vai Englanti? MTV Urheilun jalkapalloasiantuntija Mika Väyrynen perkaa EM-finaalin lähtökohtiaEspanja vai Englanti? MTV Urheilun jalkapalloasiantuntija Mika Väyrynen perkaa EM-finaalin lähtökohtia.Getty Images
Julkaistu 12.07.2024 14:10

MTV URHEILU – Reuters

Englantilaiset pubit, supermarketit ja ravintolat saavat nauttia poikkeuksellisista myyntiluvuista, kun Englannin jalkapallon EM-joukkue on marssinut sunnuntaiseen finaaliin. 

Sateinen alkukesä on lyönyt lommon englantilaisliikkeiden myyntiin, joten poikkeuksellinen loppuviikko on tervetullut yllätys kauppiaille. Ja sellainen siitä on todellakin tulossa. 

LUE MYÖS: Englannin pelaajat oluella ennen ratkaisupeliä: "Se oli fantastista"

Britannian toiseksi suurin ruokakauppaketju Sainsbury's arvioi, että sen oluenmyynti pomppaa kolminkertaisiin lukemiin viikonloppuna. Lisäksi kuohuviini vaihtaa omistajaa poikkeuksellisen kovalla sykkeellä. 

Toinen suurketju Asda on puolestaan myynyt yli 20 000 teräväpiirtotelevisiota kisojen aikana, ja myynnin odotetaan vielä virkistyvän ennen sunnuntain loppuottelua. 

LUE MYÖS: Huima listaus: Tässä Englannin miljardimiehistö pesee Espanjan käsittämättömällä erolla

JD Sports -urheiluliikeketjun edustajan mukaan sen Englanti-aiheisten tuotteiden myynti on kymmenkertaistunut EM-kisojen pudotuspelivaiheen aikana. Yleisesti englantilaisten fanituoteostokset ovat pompanneet välierävoiton jälkeen noin 15-kertaiselle tasolle normaalista. 

Brittiläiset pubit ja baarit tulevat saamaan noin 140 miljoonan euron suuruisen ekstramyyntipiikin EM-finaalin seurauksena.

Juttu jatkuu kuvan alla. 

futis

Saarivaltion suurin supermarketketju Tesco puolestaan sulkee yli 1 800 pikakauppaansa normaalia aiemmin sunnuntaina, jotta sen työntekijät pääsevät seuraamaan ottelua. 

LUE MYÖS: Espanjan superteini rikkoo lakia EM-finaalissa

Edellisen EM-finaalin Italialle Lontoossa kesällä 2021 hävinnyt Englanti kohtaa nyt finaalissa Espanjan. Se tavoittelee ensimmäistä arvokisavoittoaan sitten vuoden 1966 MM-kotikisojen.  

Lisäksi sunnuntaina pelataan miesten kaksinpelin finaali tenniksen Grand Slam -turnauksessa Wimbledonissa Lontoossa, joten Englannissa on käsillä todellinen urheilun supersunnuntai. 

Lisää aiheesta:

Huuhkajien lippuluukulla huima tilanne – muissa Pohjoismaissa havahduttu ainutlaatuiseen seikkaan: "He ovat kateellisia"Video näyttää, miten Lontoon kadut ruuhkautuivat riehaantuneista futisfaneista – ilmassa hysteerisiä piirteitäEnglanti sekoamispisteessä – futismaan lehdistö heittää bensaa EM-huuman liekkeihin: "Onko tämä mahtavin uni koskaan?"Tämä näky sai monen EM-katsojan hieraisemaan silmiään – yhdellä areenalla poikkeuksellinen futisrieha: "Syy siihen on hyvin selkeä"Iso-Britannialla ja jääkiekolla on nyt enemmänkin yhteistä kuin Stanley Cup – jopa New York Times innostui brittien sensaatiovoitosta MM-kisoissaMM-kisojen skandaali ohi! Olutlaatikot tukkivat nyt venäläiskaupat
Jalkapallon EM 2024EM-jalkapalloEnglantiJalkapalloUrheilu
Fanit ottavat ilon irti Gareth Southgaten (vas.) luotsaaman Englannin EM-menestyksestä myös kotimaassa. Kuva Herbburnin kaupungista Slovakia-neljännesvälierän yhteydessä.Getty Images

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallon EM 2024
  • 24.09.202412:22
    EM-jalkapallo

    Järisyttävä paljastus: EM-jättiottelussa kävi skandaalimainen tuomarivirhe

  • 17.09.202416:13
    EM-jalkapallo

    Naamioitunut mies loi pelkoa EM-huippuottelussa – nyt tuli "naurettava" rangaistus

  • 07.08.202415:11
    EM-jalkapallo

    EM-tähdet järjestivät kohun – nyt pamahti pelikieltoa

  • 21.07.202420:28
    EM-jalkapallo

    Lehti: Poliisi esti terrori-iskun EM-jalkapallofinaalin alla

  • 20.07.202409:19
    EM-jalkapallo

    Espanjan EM-tähdet joutuivat kurinpitotutkintaan mestaruusjuhlien kohulaulusta