Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Piispa Laajasalo taloussotkuistaan: On itsetutkiskelun ja muutoksen aika

Helsingin piispa Teemu Laajasalo.
Helsingin piispa Teemu Laajasalo.Lehtikuva
Julkaistu 15.01.2018 14:50
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

@eeturuonakoski

Helsingin piispa Teemu Laajasalo pitää hyvänä, että otsikoihin nousseet epäselvyydet hänen taloudenpidossaan selvitetään, Suomen evankelis-luterilainen kirkko tiedottaa.

Laajasalon yritystoiminta ja luottokortin käyttö aiemmassa toimessaan Kallion seurakunnan kirkkoherrana nousivat esille viime viikolla.

Sittemmin Helsingin seurakuntayhtymä on kertonut tekevänsä selvityksen johtavien viranhaltijoiden luottokorttimaksuista. Myös Helsingin poliisi on kertonut selvittävänsä Laajasalon talousepäselvyyksiä.  

Laajasalon mukaan on hyvä, että viranomaiset selvittävät asiaa.

– Annan heille täyden tukeni ja autan molempia tahoja selvityksessään, Laajasalo kommentoi kirkon tiedotteessa, hän kommentoi tiedotteessa.

Laajasalo on pahoitellut taloudenpidossaan ilmenneitä epätarkkuuksia ja myöntänyt muun muassa tehneensä virheitä luottokortin käytössä.

– Pyydän anteeksi kaikilta. Olen toiminnallani tuottanut monille pettymyksen. On itsetutkiskelun ja muutoksen aika.

Lisää aiheesta:

Syyttäjä nosti syytteet Helsingin piispa Teemu Laajasaloa vastaan – rikoksena huolimattomuus kirjanpidossaLaajasalolle kysymyslistan tehnyt Korhonen: Talousasioiden selvittelyssä päästy nyt alkuun, mutta epäselvyyksiä on vielä paljonVideo: Teemu Laajasalo teki kuitteja koskevan lupauksen MTV UutisillePoliisi alkaa selvittää piispa Laajasalon talousepäselvyyksiä MTV paikalla: Kohun keskelle joutunut piispa Laajasalo astui julkisuuteen Asianajajapäivillä – vaikeni taloudenpidostaanHelsingin piispa osti Coca-Colaa ja yöpyi sviitissä kirkon laskuun: "Olen ollut huolimaton ja tehnyt virhearvion"
Piispa Laajasalon rahasotkutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Piispa Laajasalon rahasotkut
  • 27.08.201916:47
    Piispat

    SK: Piispa Laajasalon yhtiön velka haihtui mystisesti – onko 400 000 euroa maksettu pois tai annettu anteeksi?

  • 13.11.201815:09
    Helsinki

    Poliisi on päättänyt piispa Laajasalon asumisjärjestelyjen tutkinnan – ei syytä epäillä veropetosta

  • 13.11.201810:40
    Helsinki

    Piispa Laajasalo avautuu lukuisista selvityspyynnöistä: "Koen Johanna Korhosen tavan toimia epäreiluna vainoamisena"

  • 12.11.201822:10
    Helsinki

    IL: Piispa Teemu Laajasalosta tehty uusi selvityspyyntö poliisille: "Voi täyttää verovälttelyn tunnusmerkit"

  • 12.11.201816:50
    Talousrikokset

    Syyttäjä nosti syytteet Helsingin piispa Teemu Laajasaloa vastaan – rikoksena huolimattomuus kirjanpidossa