Vaikka Tuuli Petäjä-Sirén purjehtii sunnuntaina olympiaregatassa RS:X-luokan finaalissa, mitalilähdön nimellä on hänelle valheellinen kaiku.
Petäjä-Sirén ei nimittäin kisaa Riossa mitaleista. Matkaa kärkikolmikkoon on peruskilpailun jälkeen liikaa, jotta Lontoon 2012 olympiahopeamitalisti kamppailisi enää huippusijoituksista.
Hänen kohtalonsa sinetöityi peruskilpailun kolmessa viimeisessä lähdössä. Perjantain sijoitukset 11, 6 ja 8 eivät nostaneet suomalaista kokonaiskisassa ylöspäin.
- Mitalitaisteluun yltäminen olisi vaatinut megaonnistumista, jota ei minulle nyt tullut, kymmenentenä oleva Petäjä-Sirén arvioi.
Kiinan maailmanmestari Chen Peina hurjasteli peruskisan päätökseksi kolme lähtövoittoa peräkkäin. Sekään ei riittänyt nostamaan Cheniä tasaisen kisan kärkeen.
Kokonaiskilpailua johtaa Venäjän Stefania Jelfutina, ja hänen imussaan tulee viisi muuta purjehtijaa vain viiden pisteen sisällä.
Petäjä-Sirénin tunnot ovat kaksijakoiset.
- Mitalilähtö on Lontoon toisinto sillä tapaa, että kisa on tiukka. Harmi, etten ole siinä tohinassa mukana, mutta kiva päästä finaaliin kuitenkin.
Kokemus auttoi
Lontoon olympiahopea poiki Petäjä-Sirénille valinnan Vuoden urheilijaksi 2012 ja paikan menestyshullujen suomalaisten urheilujännärien sydämissä.
