Anu Pesonen vei naisten ja Juhani Vainio miesten SM-kullan Pyhätunturilla lasketussa freestylen SM-kisojen päätöslajissa skicrossissa. Rukan MM-kilpailuissa neljänneksi laskenut Pesonen nappasi voiton ennen hopeaa ottanutta Pia Käyhköä ja pronssille yltänyttä Susanna Oikarista.
Miesten sarjassa käytiin tiukkaa kamppailua loppuun asti. Vainio piti lopulta takanaan Ville Lehtisen ja pronssia napanneen Jarkka Tuonosen.
Maailmancupissa tällä kaudella 14:nneksi sijoittunut Pesonen oli tyytyväinen päivän kisaansa ja erittäin tyytyväinen menneeseen kauteen.
- Harmi vaan kun meitä naisia on skicrossin parissa niin kovin vähän. Tiukkaa kilpailua on hieman vaikea saada aikaiseksi, mutta saatiinhan tänään nyt sentään pari erää laskettua, Pesonen sanoi.
Vainio oli myös mielissään omasta menestyksestään.
- Mulla on omasta mielestä ollut tosi hyvä kausi ja tämä oli sille loistava lopetus, Vainio sanoi.
Pyhätunturi, Skicrossin SM-
kilpailut, sunnuntai:
Miehet:
1. Juhani Vainio 2. Ville Lehtinen 3. Jarkka Tuononen 4. Petri Ruotsalainen 5. Eemeli Kallas 6. Kari Salokangas 7. Aaro Pekuri 8. Tomi Uuniemi
Naiset:
1. Anu Pesonen 2. Pia Käyhkö 3. Susanna Oikarinen 4. Isabella Cedercreutz 5. Jonna Nieminen 6. Camilla Cedercreutz
(MTV3-STT)