Alkukaudesta lahtelaisten maalilla epäonnistunut Jere Myllyniemi torjui tällä viikolla kaksi arvokasta voittoa.
Täksi kaudeksi Pelicansiin siirtynyt Myllyniemi sai syksyllä kokeiltavakseen ykköstorjujan viitan. Joukkue pelasi kuitenkin heikosti eikä maalivahtikaan onnistunut optimaalisella tavalla.
Miehen tilannetta hankaloitti lisäksi NHL:n työsulku. Pelicansin maalilla on käynyt torjumassa niin Antti Niemi kuin Ondrej Pavelec, joten Myllyniemen peliaika jäi olemattomaksi.
- En onnistunut näyttöpaikoissa, joten se oli selvä juttu, Myllyniemi myöntää MTV3.fin haastattelussa.
Miehellä ei kuitenkaan ole mitään hampaankolossa, vaikka vauhtia piti hakea kahteen eri otteeseen Mestiksestä.
- Tämä on ammatinvalintakysymys. Pitää vain olla valmis kaikkeen. Harvemmin mikään menee suunnitelmien mukaan. Mestiksessä sain pelituntumaa ja nyt on hyvä fiilis.
Tällä viikolla Myllyniemi torjui Pelicansin molemmat ottelut ja lahtelaiset nappasivat kaksi voittoa. Pistepussin karttumisessa auttoi suuresti itseluottamuksena löytänyt maalivahti.
- Jos ei kestä maalivahdin elämää, niin sitten pitää lopettaa nämä hommat. Minä en iske vielä hokkareita naulaa. Positiivisin mielin vain eteenpäin, niin kaikki on aina paljon helpompaa, Myllyniemi tiivistää.