Pelicans-pakki: Aikamoista vuoristorataa

Joonas Jalvanti. Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa
Joonas Jalvanti. Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa
Julkaistu 30.10.2009 20:18

Pelicans on pelannut SM-liigassa seitsemän ottelua putkeen ilman voittoa varsinaisella peliajalla ja heikon vireen takia lahtelaisjoukkue on tippunut sarjataulukossa jo kolmanneksi viimeiseksi.

Pelicansin puolustaja Joonas Jalvanti on ihmeissään joukkueensa esityksistä.

- Kovin hyviä mietteitä alkukausi ei herätä. Aikamoista vuoristorataa tämä on ollut koko ajan. Välillä on mennyt monta peliä hyvin, mutta sitten taas tulee useita heikkoja pelejä putkeen, Jalvanti kertoo MTV3.fin haastattelussa.

- Heikkoon jaksoon ei varmasti ole yhtä ainoaa syytä. Kyllä meidän pitää pystyä parantamaan jokaista osa-aluetta. Hiomista on vielä paljon meidän pelissä, puolustaja lisää.

Pelicans matkustaa lauantaina sarjakakkosena olevan KalPan vieraaksi Kuopioon.

- KalPa on liikkuva ja taitava jengi, joka pelaa hyvää kiekollista peliä. Tiukka peli on varmasti tulossa. Mielestäni me olemme pelanneet aina hyvin siellä, joten voittoa lähdemme hakemaan lauantainakin.

- Ei nyt pakkovoitosta voi puhua, mutta kolmen pisteen voitto olisi hyvä saada, että saisimme tämän kurssin käännettyä, Jalvanti toteaa.

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko