Puolustaja Pasi Järvinen on tehnyt jääkiekon SM-liigassa pelaavan HPK:n kanssa kolmen kuukauden mittaisen try out -sopimuksen.
HPK-lähtöinen Järvinen kuului viime kaudella Tampereen Ilveksen joukkueeseen, mutta pääsi pahan loukkaantumisen takia tositoimiin vasta helmikuussa. 33-vuotias Järvinen on voittanut urallaan kolme Mestiksen mestaruutta, kaksi Jukureiden paidassa 2000-luvun alussa ja yhden TuTossa kaudella 2007–2008. Samalla kaudella hänen tililleen kertyi myös kaksi SM-liigaottelua HPK:n paidassa.
HPK:n päävalmentaja Jukka Rautakorpi sanoo oikealta ampuvan pelaajan olevan tervetullut lisä joukkueeseen.
– Hän on kokenut puolustaja, joka osoitti jo viime syksynä tulemistaan ennen kuin loukkaantui. Järvisen mukaantulo tuo joukkueeseen myös lisää kilpailua.
Myös pelaaja on tyytyväinen saatuaan mahdollisuuden HPK:ssa.
– Kaikki mitä tulee eteen on plussaa. Toivottavasti pysyn kunnossa ja onnistun auttamaan joukkuetta, Pasi Järvinen juttelee.
(MTV3)