Maanantaina 75 vuotta täyttänyt tamperelaisseura Ilves ei aio olla tulevallakaan kaudella mikään jääkiekon SM-liigan kunniavanhus.
- Meidän on kehitettävä tällä kaudella sisäänajettua aktiivista ja aggressiivista pelitapaamme edelleen, Ilveksen päävalmentaja Kari Eloranta arvioi maanantaina.
Eloranta on haarukoinut esiin kolme kehityskohdetta, joissa Ilveksellä riittää työmaata tulevalla harjoitus- ja pelikaudella.
- Meidän on käännettävä peliä nopeammin koko viisikon voimin. Karvauspelimme pitää olla aggressiivisempaa, jotta päästään paremmin kiekonriistoihin. Ylivoimapeliä on parannettava, Eloranta mietti.
Ilves on vahvistanut rivejään sellaisilla pelaajilla, jotka pystyvät pelaamaan varmaa kiekollista peliä ja liikkumaan hyvin.
Ilves aloittaa valmistautumisen tulevaan kauteen toinen toukokuuta. Jäälle joukkue menee elokuun ensimmäisellä viikolla.
- Liigaryhmän mukaan tulee kesäksi harjoittelemaan Ilveksen junioreista 10-12 pelaaja, jotka ovat syntyneet vuosina 1987 ja 1988, Eloranta lupasi.
Tamperelainen KooVee lunasti juuri päättyneissä karsinoissa itselleen paikan Mestikseen ensi kaudeksi. Ilves ja KooVee neuvottelevat tiistaina, saako KooVee Ilvekseltä pelaaja-apua ensi kaudella.
(MTV3-STT)
Lue lisää: