Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lähes 20 lapsiuhria: Oulun seudulla asuvaa miestä epäillään useista lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista

Esko Jämsä / AOP
Julkaistu 15.02.2022 16:43
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Poliisilla on tutkinnassa rikosepäilyjen vyyhti, jossa Oulun seudulla asuva täysi-ikäinen mies on useamman vuoden aikana tutustunut internetin kautta lapsiin ja nuoriin.

Poliisin mukaan mies on korvausta vastaan saanut uhrinsa lähettämään seksuaalisia kuvia ja videoita.

Poliisi kertoo tiedotteessa, että tiedossa on tällä hetkellä 19 uhria. Yhteydenpidon alkaessa uhrit ovat olleet 10-14 -vuotiaita. He asuvat ympäri Suomea.

Esitutkinnan tässä vaiheessa rikosnimikkeinä ovat lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, seksuaalipalvelujen ostaminen nuorelta sekä sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapito.

Poliisin mukaan on mahdollista, että esitutkinnan aikana rikosnimikkeet vielä muuttuvat. Esitutkinta on alussa, eikä kaikkia uhreja ole vielä päästy kuulemaan. Poliisi aikoo esittää epäiltyä miestä vangittvaksi.

Lue myös: Kolme miestä vangittiin törkeästä lapsenraiskauksesta epäiltynä Oulussa

Lisää aiheesta:

Euralaismiestä epäillään lähes 20 seksuaalirikoksesta – uhrit alaikäisiäMies teki seksuaalirikoksia yli 200 lapselle, poliisi epäilee – nuorin uhri 6-vuotias
Yli 200 alaikäistä uhria – miehen epäillään saalistaneen lapsia videochat-sivustolla
Jopa 89 lapsen epäillään joutuneen alakoululaisena esiintyneen miehen seksuaalirikosten uhriksi, nuorimmat 5-vuotiaita
IS: Espoolaismiestä epäillään lasten hyväksikäytöistä – uhreina noin 40 lasta, nuorimmat 10-vuotiaita
50-vuotias mies vangittu epäiltynä kuuden nuoren tytön hyväksikäytöstä Joensuussa
SeksuaalirikoksetLapsen seksuaalinen hyväksikäyttöOuluRikos

Tuoreimmat aiheesta

Seksuaalirikokset
  • 09:06
    Häirintä

    Joka kolmas tyttö kohtaa aikuisten seksuaaliväkivaltaa verkossa – keskustelujen sävy muuttuu törkeäksi nopeasti

  • Eilen14:57
    Oikeudenkäynnit

    Mika Moring käyttäytyi röyhkeästi oikeussalissa – "Se on ihan sama mitä poliisille vastaa"

  • Eilen05:29
    Hovioikeus

    Mika Moringin seksuaali- ja väkivaltarikossyytteiden käsittely alkaa Helsingin hovioikeudessa

  • 13.9.10:22
    Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö

    New York Times: Äiti haastoi Robloxin oikeuteen – lapsi joutui pelissä pedofiilin uhriksi ja tappoi itsensä

  • 13.9.06:37
    Asian ytimessä.doc

    "Hän huusi, että tanssi perkele": Uskonnollinen adoptioisä tuhosi Rosen lapsuuden – vasta teininä hän kertoi äidille synkän totuuden