Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opettajamies oli useita kertoja sukupuoliyhteydessä 12-vuotiaiden kanssa – valitti hovioikeuteen "liian suuresta" korvaussummasta

Mies vaati hovioikeudessa, että hänen maksettavakseen määrättyä vahingonkorvausta pienennetään.
Mies vaati hovioikeudessa, että hänen maksettavakseen määrättyä vahingonkorvausta pienennetään.Lehtikuva
Julkaistu 28.09.2023 15:05(Päivitetty 28.09.2023 15:29)
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Kahta lasta törkeästi hyväksikäyttänyt opettajamies valitti hovioikeuteen, koska hänet määrättiin maksamaan toiselle uhreista 25 000 euron korvaukset. Hovioikeus ei pienentänyt summaa.

Päijät-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi nelikymppisen miehen kahdesta lapsen törkeästä seksuaalisesta hyväksikäytöstä viime helmikuussa. 

Mies sai yhteensä viisi vuotta ja kahdeksan kuukautta ehdotonta vankeutta. Näiltä osin tuomio jäi lainvoimaiseksi jo aiemmin.

Mies kuitenkin valitti hovioikeuteen, koska hänet oli käräjillä määrätty maksamaan toiselle uhreista 25 000 euron kärsimyskorvaus. Mies vaati, että summaa pienennettäisiin.

Itä-Suomen hovioikeus ei muuttanut miehen maksettavaksi määrättyä korvausta. Hovioikeus päätti asiasta tänään. 

Toiselle uhreista mies määrättiin maksamaan 8000 euron vahingonkorvaukset. Tästä mies ei valittanut.

Lue myös: HS: Varhaiskasvatuksen lastenhoitajaa epäillään lapsen hyväksikäytöstä  Porvoossa

Sukupuoliyhteyksiä kahden lapsen kanssa

Tuomio tuli, koska mies oli sukupuoliyhteydessä kahden 12–13-vuotiaan tytön kanssa. 

Toinen rikos ajoittui kolmen kuukauden ajalle, ja suuremmat korvaukset saaneen lapsen hyväksikäyttö jatkui kokonaisen vuoden.

Vähemmän aikaa jatkuneessa hyväksikäyttötapauksessa mies oli ollut oraalisissa sukupuoliyhteyksissä lapsen kanssa useita kertoja.

Pidempään jatkunut hyväksikäyttö sisälsi myös vaginaalisia sukupuoliyhteyksiä, joita oli useita. Osa kerroista oli suojaamattomia.

Mies myös lähetteli seksuaalisia viestejä lapsille, ja ainakin toiselle myös kuvia omasta sukuelimestään. Hän sai lapset lähettelemään viestejä takaisin. 

Työskennellyt opettajana

Miehen tekoja pidettiin törkeinä muun muassa siksi, että uhrit olivat nuoria ja ikäero heidän ja miehen välillä suuri. 

Tuomioon vaikutti myös se, että uhrit kokivat erityistä luottamusta miestä kohtaan. Ilmaisun merkitystä ei ole käräjäoikeuden julkisessa selosteessa avattu tarkemmin, ja tuomio on pääosin määrätty salaiseksi.

Helsingin Sanomat kertoi helmikuussa, että mies on aiemmin työskennellyt opettajana ainakin Päijät-Hämeen alueella. Tiedossa ei ole, liittyvätkö rikokset miehen työhön. Oikeuden asiakirjoista ei selviä, missä rikokset ovat tapahtuneet.

MTV Uutiset ei julkaise miehen nimeä uhrien suojelemiseksi. 

Lue myös: Pohjois-Karjalassa törkeästä hyväksikäytöstä epäilty mies pidätettiin Israelissa – asunnosta tehtiin karu löytö: Jopa yli 500 uhria

Lisää aiheesta:

Mies hyväksikäytti 4–10-vuotiaita lapsia vuosikausia – oikeus piti videokuvaamista erityisen nöyryyttävänäIsäpuoli hyväksikäytti 6-vuotiasta viikoittain – kielsi kertomasta tai "perheelle tapahtuu jotain pahaa"Lappilaismies käytti lasta hyväksi 20 vuotta sitten – seuraukset saapuivat nytMies käytti tuttua lasta hyväksi puolentoista vuoden ajan – hovioikeus lievensi tuomiota reiluun vuoteen ehdollistaPohjoissavolainen yrittäjä käytti tuttua lasta törkeästi hyväksi 10 vuoden ajan – sai yhtä pitkän vankeustuomionMies hyväksikäytti tuttuja lapsia vuosien ajan – karmeat teot paljastuivat, kun hän tunnusti kaiken
Seksuaalinen hyväksikäyttöTuomiotRikos

Tuoreimmat aiheesta

Seksuaalinen hyväksikäyttö
  • ke16:25
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Lapset kuvailevat isän veren keräämistä purkkiin ja kilpien rakentamista murhaa varten– MTV seurasi

  • 28.5.20:24
    Seksuaalirikokset

    Ranskalaiskirurgi raiskasi satoja potilaita, osa nukutettuja lapsia – tässä tuomio

  • 28.11.202412:47
    Raiskaus

    Poliisi epäilee: Mohamed al-Fayedin uhreja voi olla ainakin 111 – nuorin vain 13-vuotias

  • 25.11.202411:57
    Raiskaus

    Aviomies antoi lähes sadan miehen raiskata vaimoaan – syyttäjä vaatii 20 vuotta vankeutta

  • 25.11.202406:02
    Raiskaus

    Gisèle Pelicot joutui tietämättään lähes sadan miehen raiskaamaksi – näin he ovat selittäneet tekojaan