NBA:n joulun ottelut peruttu

Julkaistu 25.11.1998 12:01

Koripalloliiga NBA:n johto on poistanut sarjan ohjelmasta joulun ajan kaksi perinteistä ottelua, koska liigan ja pelaajien välisessä kiistassa ei ole vielä näkyvissä ratkaisua. NBA:ssa on perinteisesti pelattu jouluna kaksi ottelua perätysten niin, että ne on televisioitu ympäri maata. Päätös otteluiden perumisesta merkitsee sitä, että vähintään 358 ottelua jää tänä kautena pelaamatta.

Jouluottelut olisivat olleet mielenkiintoisia. Toisessa olisivat kohdanneet Chicago ja New York ja toisessa Lakers ja Phoenix.

NBA:n omistajien ja pelaajien työkiistassa on kyse lähinnä siitä, että omistajat haluavat sopia jonkinlaisista rajoista pelaajien mahtipalkoille. Pelaajille tällainen palkkakattomalli ei sovi. Pelaajien mielestä omistajat ovat tuhlaamisellaan itse aiheuttaneet taloudelliset ongelmansa.

Asioista neuvoteltiin edellisen kerran viime viikolla. Perjantaina 13 tuntia kestäneen neuvonpidon jälkeen pelaajayhdistyksen neuvottelijat hylkäsivät kaikki omistajien ehdotukset ja sovitteluyritykset.

NBA:n varapääjohtaja Russ Granik kertoi, että neuvotteluilta puuttuu tällä haavaa pohja, jolta jatkaa.

Työriita alkoi 1. heinäkuuta. Neuvottelut jatkuvat lähipäivinä. Kausi tuskin alkaa ennen vuoden vaihdetta.

Pelaajayhdistyksen johtajan Billy Hunterin mukaan viime viikon maratonneuvottelu ei ollut turha. Pelaajat esittivät uuden ehdotuksen ratkaisun pohjaksi.
- Jos NBA on tosissaan valmis sopimukseen, heidän on syytä tulla neuvottelemaan vakavasti keinoista työsulun purkamiseksi, Hunter pohti.

Pelaajat ovat valmiit auttamaan seurojen omistajia kulujen vähentämisessä, mutta omilla ehdoillaan, joita omistajat eivät ole hyväksyneet.

Jos ja kun sopu joskus saavutetaan, NBA:lta vie käytännössä kuukauden verran, ennen kuin pelit voivat alkaa. NBA:n virkailijat ovat ounastelleet, että kausi voi alkaa tammikuun alussa. Runkosarja koostuu 55-60 ottelusta, ja runkosarja päättyy huhtikuun lopussa. Mestari olisi selvillä kesäkuun lopussa.

Mahdollista on 56 ottelun kaavio, joka sallisi jokaisen seuran kohdata toisensa kertaalleen vieraissa ja kotona. Liigassa on tällä haavaa 29 joukkuetta.

NBA:n taloudellinen arvo on noin kaksi miljardia dollaria eli yli 10 miljardia markkaa. Jos kolmasosa kaudesta jää pelaamatta, pelaajat menettävät yhteensä palkkatuloja noin 300 miljoonaa dollaria eli runsaat 1,5 miljardia markkaa.

Pelaajat haluavat, että heidän osuutensa liigan kaikista tuloista olisi 57 prosenttia. Omistajat haluaisivat pudottaa pelaajien osuuden 52 prosenttiin. Riidassa on kyse on sadan miljoonan dollarin eli 500 miljoonan markan tulonsiirron suunnasta.
(STT)