Näin F1-naistestikuskin hengenvaarallinen kolari tapahtui

Marussian MR01 Timo Glockin ajamana.
Marussian MR01 Timo Glockin ajamana.GETTY
Julkaistu 03.07.2012 15:28(Päivitetty 17.08.2012 14:50)

F1-talli Marussian testikuljettaja Maria de Villota loukkaantui hengenvaarallisesti tiistaina testatessaan tallin MR01-autoa.

Marussia suoritti suoratestiä lentokentällä Ison-Britannian Duxfordissa. Onnettomuus sattui aamulla de Villotan päättäessä ensimmäistä ajoa, jossa haettiin autoon oikeita asetuksia.

Yleisradioyhtiö BBC:n toimittaja Chris Mann todisti kammottavaa tapahtumaa paikan päällä.

- Auto hidasti aivan kuin kisaviikonloppuina, jotta se voitaisiin työntää varikkopilttuuseen, mitä nyt esitti teltta. Viime hetkellä auto kuitenkin yllättäen kiihdytti ja osui rekkaan 30–40 kilometrin tuntivauhdilla, Mann kertasi.

- Ajajan kypärä osui rekan kylkeen. Kaikki tapahtui nopeasti, todella sokeeraava tapaus.

- Näytti siltä, että kypärä otti suurimman osan iskusta, Mann kertoi.

Sairaanhoitohenkilökunta oli paikalla nopeasti, mutta kuljettajaa ei voitu irrottaa autosta heti.

- Vaikutti siltä, että hän ei liikkunut kymmeneen tai viiteentoista minuuttiin. Näimme hänen liikkuttavan käsiään noin varttitunnin kuluttua. Kesti lähes tunnin ajan, ennen kuin ambulanssimiehistö tunsi tilanteen niin vakaaksi, että hänet voitiin ottaa autosta.

Jopa hengenvaarallisiksi arvioituja kasvo- ja päävammoja kärsinyt de Villota, 32, kiidätettiin sairaalaan, jossa hänen tilaansa kuvattiin vakaaksi.

Marussia ilmoitti tiedottavansa de Villotan tilanteesta lisää myöhemmin.

Tuoreimmat aiheesta

Britannian GP