Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies kuoli lehmien hyökkäyksessä Ruotsissa – lauma piiritti yhä pelastajien saapuessa

Laidun, jossa traaginen tapaus sattui, oli yleisölle avoin. Kuvituskuva.
Laidun, jossa traaginen tapaus sattui, oli yleisölle avoin. Kuvituskuva.
Julkaistu 21.07.2016 17:40

MTV UUTISET

Ruotsissa iäkäs mies on kuollut lehmien hyökättyä tämän kimppuun. Tapaus sattui eilen Halmstadin laitamilla sijaitsevan rannan lähistöllä, kertoo Expressen.

Silminnäkijät tekivät tapauksesta hälytyksen illalla noin varttia vaille yhdeksän nähdessään, että kiukkuiset lehmät kiertelivät miestä ja hyökkäilivät tätä päin.

– Silminnäkijöiden mukaan mies oli tullut lehmien ja niiden vasikoiden väliin ja sitten joutunut hyökkäyksen kohteeksi, poliisia edustava Peter Adlersson kommentoi Expressenille.

Kun ambulanssi saapui paikalle, oli mies poliisin mukaan yhä lehmien piirittämä niin ettei pelastushenkilökunta päässyt paikalle. Tällöin paikalle lähetettiin myös poliisi.

– Omistaja joutui tulemaan paikalle ja siirtämään lehmät toiselle laitumelle, Adlerrson kertoo.

80-vuotias mies kuljetettiin tämän jälkeen sairaalaan. Hän oli ruhjoutunut kuitenkin niin pahasti, ettei hänen henkeään kyetty enää pelastamaan.

Kyseinen laidun avoin yleisölle

Ihmiset saavat kulkea vapaasti laitumella, jolla traaginen tapaus sattui. Lehmät ovat olleet kyseisellä paikalla toukokuusta lähtien.

– Olemme järkyttyneitä ja surullisia, yleensä tämä on sujunut hyvin. Tämä on hirvittävää, mutta eläimet ovat eläimiä, lehmien omistaja kommentoi.

– Täällä ei ole ollut aiemmin mitään ongelmia ja aitauksessa on kävellyt runsaasti ihmisiä, kuten esimerkiksi koiranulkoiluttajia.

Omistajan mukaan kyseiset lehmät oli valittu laitumelle nimenomaan sen takia, että ne ovat rauhallisia.

Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta. Miehen kuolinsyy varmistetaan vielä ruumiinavauksessa.

Lisää aiheesta:

Nyt puhuu karhun hyökkäyksestä selvinnyt 11-vuotias TeodorNuori mies loukkaantui vakavasti karhuhyökkäyksessä Ruotsissa – eläintä oli ammuttu, kuoli lähelle tapahtumapaikkaaHätäkeskuksen hengenvaarallinen virhe: Sivullinen sai kahdesti veitsestä Ruotsissa – päivystäjän väitetään ohjanneen hätänumeroon soittaneen miehen ulos puukottajan kynsiinVesipuisto tyhjennettiin Ruotsissa hirvenvasan vuoksi – hyppäsi itse 2-metrisen aidan yli ja katosi metsäänAL: Ikaalisten sonniturman uhri pääsi kertaalleen vedestä – sonni hyökkäsi uudelleenMies hyppäsi jääkarhuaitaukseen Kööpenhaminan eläintarhassa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:18
    Jamaika

    Suora lähetys: Jamaikaa lähestyvä hurrikaani Melissa voi aiheuttaa "katastrofaalista tuhoa"

  • Eilen23:18
    Israelin ja Hamasin sota

    Hamas luovutti yhden kuolleen panttivangin ruumiin Israelille

  • Eilen22:44
    Teboil

    Myyntiaikeet yllätti Teboilin – nyt kommentoi johtaja

  • Eilen20:27
    Lentokoneet

    Sotilaskone oli törmätä autoihin – kuljettaja kuvasi kaiken

  • Eilen19:45
    Islanti

    Valkyrja, 8, löysi Islannista jotain hämmästyttävää yli 1000 vuoden takaa