Sunnuntaina nähtävässä, vuonna 2009 kuvatussa ranskalaisessa dokumentissa tarkastellaan Meksikon veristä huumesotaa, jolle ei näy loppua.
Meksikon huumekartelleista on tullut jo niin vaikutusvaltaisia, että ne vaikuttavat negatiivisesti koko valtion tasapainoon. Maan presidentti Felipe Calderón julisti avoimen sodan kartelleja vastaan vuoden 2006 joulukuussa.
Noin 28 000 ihmistä on kuollut huumejengien ja maan asevoimien välienselvittelyissä vuoden 2006 jälkeen. On sanottu, että jotkut Meksikon alueet ovat vaarallisempia kuin Bagdad. Hallituksen työtä vaikeuttaa myös suuresti se, että kartellit ovat lahjoneet suuren määrän paikallisviranomaisia. Meksikon hallitus yrittää selvittää lahjontaa ujuttamalla paikallispoliisin omia poliisejaan, joilla on kätketyt kamerat.
Meksikon huumesota – korruptiota ja kartelleja -dokumentti MTV3 Faktalla sunnuntaina 19.9.2010 kello 21.45. MTV3 Faktan saat helposti PlusTV:ltä täältä.