Markku Pölösen elokuvat DVD-videona

Markku Pölönen
Markku PölönenCopyright MTV Oy 2000
Julkaistu 21.05.2003 14:37

Pölösboxin suuren suosion innoittamana juhlistaa Buena Vista Home Entertainment Suomen suvea ja juhannusta julkaisemalla tutut elokuvat Kivenpyörittäjän kylä, Kuningasjätkä ja Emmauksen tiellä ensimmäistä kertaa erillisinä DVD-videoina.

Kivenpyörittäjän kylä perustuu Heikki Turusen samannimiseen kirjaan ja kertoo rakennemuutoksen jalkoihin jääneen Jerusalemin kylän viimeisistä hetkistä, joihin tuntuu tiivistyvän koko ihmiselon ihanuus ja kurjuus. Pääosissa ovat Martti Suosalo, Henrika Andersson, Esko Nikkari ja Pertti Koivula. Elokuvan valmistusvuosi: 1995, kesto 95 min.

Kuningasjätkä pohjautuu ohjaaja Pölösen omiin uittokokemuksiin 1970-luvulla, mutta itse elokuva kertoo tukkijätkien elämästä 1950-luvulla. Tarinasta kumpuaa sodanjälkeisen Suomen jälleenrakennuksessa vallinnut optimismi. Päähenkilöinä ovat isä ja poika (Pertti Koivula ja Simo Kontio), jotka pestautuvat kesäksi uittotöihin. Tässä miesten koulussa isän on kasvettava aikuiseksi, taisteltava itsensä jätkäyhteisön jäseneksi ja ansaittava poikansa luottamus. Elokuva sai aikoinaan viisi Jussi-palkintoa. Elokuvan valmistusvuosi 1997, kesto 85 min.

Emmauksen tiellä kertoo Ranen paluusta kotikyläänsä. Kulkiessaan kylätien päästä päähän hän kohtaa kaikki tutut ja löytää myös itsensä. Pölönen teki Emmauksen tien dogma-tyyliin; koko elokuva kuvattiin käsivarakameralla yhden vuorokauden aikana. Näyttelijät puhuvat välillä kameran kautta suoraan katsojalle ja välillä juonta kuljetetaan myös elokuvantekijöiden avulla. Pääosissa ovat Puntti Valtonen, Peter Franz n ja Lotta Lehtikari. Elokuvan valmistusvuosi 2001, kesto 80 min.

Markku Pölönen, joka aloitti uransa mainosfilmien ohjaajana, teki ensimmäisen elokuvansa Onnen maa vuonna 1993. Tarinoiden kertominen ja nostalgia lyövät voimakkaasti läpi hänen kaikista elokuvistaan. Ohjaaja näkeekin nostalgian positiivisena voimana ja pyrkii elokuvillaan antamaan toivoa kanssaihmisilleen.

Tällä hetkellä ohjaaja Pölönen työstää Veikko Huovisen kirjaan Koirankynnen leikkaaja perustuvaa samannimistä elokuvaa. Filmografia: Onnen maa (1993), Kivenpyörittäjän kylä (1995), Kuningasjätkä (1997), Badding (2000) ja Emmauksen tiellä (2001), Duetto (valmistuu 2004) ja Koirankynnen leikkaaja (työn alla).

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat