Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Henri Mannisella oli syytä hymyyn Berliinin maratonin jälkeen.
Hän oli seitsemästoista ennätyksellään 2.16,43, joka alitti Suomen urheiluliiton ensi kesän Pekingin MM-kisojen maratonille asettaman tulosrajan 2.17,00.
- Sitä lähdin alittamaan. Tarjolla olisi ollut myös 2.13-2.14:n loppuaikaan tähtäävä ryhmä, mutta katsoin sen liian riskaabeliksi. Tavoittelin 2.17:n aikaa, Manninen kertaili.
Aurinkoisessa, liki tuulettomassa säässä juoksu kulki Mannisen suunnitelmien mukaan. Samalla alittui myös Mannisen valmentajan Tuomo Lehtisen ennätys 2.16,45.
- Näin kellon, kun olin tulossa maaliin. Valmentajan ennätys tuli heti mieleen ja kiristin, että pääsin alle sen, Manninen myhäili.
Fysioterapeutiksi Jyväskylässä opiskelevan 29-vuotiaan juoksijan edellinen maratonennätys oli keväällä Hampurissa juostu 2.18,3.
- Juoksin aika tasaista vauhtia. Ensimmäisen ja toisen puoliskon ero oli vissiin noin 30 sekuntia. Pystyin pitämään vauhdin tasaisena loppuun asti.
Kilpailun kärjessä kenialainen Dennis Kimetto piti lupauksensa. Hän totesi ennen kilpailua, että jos sää suosii, maailmanennätys rikkoutuu. Kimetto tuli maaliin ME-ajassa 2.02,57. Eldoretista Länsi-Kenian ylängöiltä tulevan juoksijan aika oli ensimmäinen kahden tunnin ja kolmen minuutin alitus maratonilla.