Mailat napsahtelevat poikki Talviklassikossa: "Kuin rautakankia"

Ossi Väänänen Jokerien harjoituksissa ennen lauantain Talviklassikko-ottelua.
Ossi Väänänen Jokerien harjoituksissa ennen lauantain Talviklassikko-ottelua.
Julkaistu 03.02.2012 17:44(Päivitetty 03.02.2012 19:28)
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

HIFK:n ja Jokerien taustajoukot ovat valmistautuneet huolella Talviklassikko-otteluun, joka yritetään pelata paukkupakkasessa lauantaina.

Molemmat helsinkiläisjoukkueet ottivat perjantaina tuntumaa Olympiastadionin olosuhteisiin. Joukkueiden harjoituksissa nähtiin, kuinka pakkanen vaikuttaa nykyajan komposiittimailoihin.

- Mailat menevät pakkasessa herkemmin poikki. Kun harjoituksissa ammuttiin one-timereita, muutama maila napsahteli poikki. Maila jäykistyy aikamoiseksi rautakangeksi tässä kelissä, Jokerien varustepäällikkö Esa Maunula kertoi naureskellen MTV3.fille.

- Lahden Jannekin tuli sanomaan treenien jälkeen, että varsi tuntuu tosi jäykältä.

Lauantain otteluun joukkueiden pelaajat pistävät normaalia enemmän kampetta ylle.

- Meillä on kunnon alusasut, jotka ovat huomattavasti paksummat ja niissä on pitkät hihat ja lahkeet. Lisäksi aitioon tuodaan lämpöpattereita, joita voi pitää hanskojen sisällä, jotta näpit pysyvät lämpöisinä vaihdossa. Ja erätauoilla juodaan kuumaa mehua perinteen mukaan, Maunula sanoi.

Lue myös:

Talviklassikkoa ei siirretä: "Stadion saadaan siedettävään kuntoon"

Tiki: Lumisade pakkasta pahempi ongelma Talviklassikossa

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko