Tshekin Lucas Bauer voitti Nove Mestossa Tshekissä hiihdetyn maailmancupin 15 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailun. Sami Repo sijoittui ainoana suomalaiskilpailijana maailmancupin pisteille.
Repo oli 23:s hävittyään voittajalle minuutin ja 19 sekuntia. Itävallan yllätysmies Christian Hoffmann oli toinen ja Ruotsin Per Elofsson kolmas. Suomen toinen edustaja Teemu Kattilakoski oli antamassa MM-kisanäyttöä, mutta se jäi antamatta. Kattilakoski oli vasta 38:s kolme minuuttia voittajaa hitaampana.
Tshekki Lucas Bauerin voitto riemastutti kotiyleisöä, kun mies jaksoi hiihtää kaikki kolme vitosen kierrosta huippuvauhtia. Jaetulla neljännellä sijalla maailmancupissa oleva Bauer on tällä kaudella sijoittunut Kuusamon maailmancupin perinteisellä 15 toiseksi. Se olikin ennen kotikisavoittoa Bauerin paras kansainvälinen sijoitus.
Itävallan Christian Hoffmanin sijoittuminen toiseksi oli suuri yllätys. Aiemmin hän on kuluvalla kaudella ollut kaksi kertaa cup-pisteillä, kerran 11. sijalla sprintissä ja 27:s Ramsaun takaa-ajossa.
Ruotsin Per Elofsson parantaa myös koko ajan vauhtiaan, kun MM-kisat lähenevät. Ramsaun takaa-ajossa Elofsson oli kuudes ja nyt jo kolmas.
Sunnuntaina Nove Mestossa hiihdetään viestit.
Maastohiihdon maailmancup, Nove Mesto, Tshekki.
Miesten 15 km (v):
1) Lukas Bauer Tshekki 34.54,8
2) Christian Hoffmann Itävalta -30,1
3) Per Elofsson Ruotsi -30,7
4) Giorgio Di Centa Italia -33,7
5) Vincent Vittoz Ranska -33,9
6) Rene Sommerfeldt Saksa -39,4
7) Fulvio Valbusa Italia -39,5
8) Martin Koukal Tshekki -48,6
9) Christian Zorzi Italia -49,.0
10) Mathias Fredriksson Ruotsi -53,2
...
23) Sami Repo Suomi -1.19,8
38) Teemu Kattilakoski -2.59,1
(MTV3-STT)