Ensi viikolla ajettavan Jordanian MM-rallin aikataulu on muuttunut hieman kaluston kuljetukseen liittyvän ongelman takia. Asiasta kertoo Autosport.com.
Autosportin saamien tietojen mukaan MM-rallitallien kalustoa kuljettava laiva saapuu päivän myöhässä määränpäähänsä Israelin Haifaan. Laivan piti olla perillä sunnuntaina.
Kaluston viivästyminen on jo vaikuttanut ralliaikatauluun siten, että maanantaiksi ajoitettu nuotitus on siirretty tiistaille ja keskiviikkoaamun testierikoiskoe saman päivän iltaan.
Kisajärjestäjät toivovat, että logistiikkaongelmat eivät vaikuta sen enempää kisa-aikatauluun. Kilpailu ajetaan torstaista lauantaihin.
Vielä kaksi viikkoa sitten Jordanian rallin järjestäminen oli uhattuna naapurimaa Syyrian levottomuuksien takia. Rallitallit kuitenkin muuttivat kaluston kuljetussuunnitelmia niin, että rekkojen ei tarvinnut ajaa Syyrian kautta.
Lue myös:
Hirvonen nuotituksen viivästymisestä: Saatiin vapaapäivä
Lue ennakko: Jordanian MM-ralli | TV-lähetysajat
(MTV3)