Linnan juhliin kutsuttu Linnea Leino kertoi Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa hetkestä, kun huomasi postin tuoneen hänelle kirjeen tasavallan presidentiltä.
Tänä syksynä Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa ihastuttanut sekä 5. joulukuuta Suomen ensi-iltansa saavaa Jälkeemme vedenpaisumus -elokuvaa tähdittävä näyttelijä Linnea Leino kertoi viime viikolla Instagramissa saaneensa kutsun Linnan juhliin.
Leino sekä Jälkeemme vedenpaisumus -elokuvan ohjaaja Arto Halonen vierailivat Viiden jälkeen -ohjelman erikoishaastattelussa perjantaina 16. marraskuuta. Haastattelussa Leino kertoi paitsi elokuvasta, myös tunnelmistaan liittyen edessä häämöttäviin Linnan juhliin. Hän muisteli hetkeä, kun huomasi saaneensa kirjepostia presidentiltä.
– Tulin treeneistä hirveän väsyneenä, avasin oven ja katsoin, että eteisessä on kirjekuori, jossa lukee "Tasavallan presidentiltä". Ajattelin, että toivon olevan vain yksi asia, mitä se voi olla, koska muuten minua alkaa vähän pelottamaan, hän muisteli hymyillen.

