Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikuttunut ja pettynyt Katainen: Kanerva petti lupauksensa

Kuva: Seppo Sirkka / EPA
Kuva: Seppo Sirkka / EPA
Julkaistu 01.04.2008 12:55(Päivitetty 04.04.2008 17:17)

Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen kertoi tiedotustilaisuudessa, mitkä olivat perimmäiset syyt ulkoministeri Ilkka Kanervan erottamiseen. Katainen muistutti tiedotustilaisuuden alussa, että koko kohu on ollut inhimillinen koettelemus Kanervalle itselleen.

Katainen kertoi käyneensä muutamien läheisten työtovereidensa kanssa viime keväänä ministerilistaa. Kanervan kohdalla oli keskusteltu ministerin värikkäästä menneisyydestä. Katainen sanoi, että hän halusi kuitenkin luottaa Kanervaan kaikesta huolimatta. Ulkoministeri oli myös luvannut olla luottamuksen arvoinen. Katainen kertoi keskustelleensa Kanervan kanssa siitä, että myöskään yksityiselämässä ei pitäisi aiheuttaa häpeää tukijoille eikä puolueille. Kanerva ei pystynyt lupaustaan pitämään.

Luottamuspula

Katainen sanoi tehneensä ratkaisunsa rauhallisen ja perusteellisen harkinnan jälkeen. Hän sanoi käyneensä Kanervan kanssa perusteellisen keskustelun ulkoministerin käytöksestä. Kataisen mukaan mikään yksittäinen asia ei lopulta ratkaissut kysymystä, vaan tilanteesta syntynyt kokonaiskuva.

Kataisen mukaan Kanerva osoitti yksityiselämässä harkintakyvyn puutetta, petti antamansa lupaukset ja aiheutti hämmennystä ympärillään. Tästä jäi kokoomusjohtajan mukaan jäljelle kuva, jonka perusteella Kanervan toimintakyky oli ratkaisevasti heikentynyt. Kataisen mukaan ministerillä on oltava tehtäviä hoitaessaan täysi luottamus, jota Kanerva ei enää nauttinut.

Kataisen mukaan hän ei enää voinut antaa Ilkka Kanervalle ns. viimeistä mahdollisuutta.

- Jos olisin antanut Kanervalle viimeisen mahdollisuuden taas kerran, ei täyttä luottamusta olisi ollut. Olisimme saattaneet joutua tilanteeseen, jossa Kanerva olisi ollut saalistuksen ja jahdin kohde. Sitten olisimme joutuneet selittelemään ja arvioimaan, onko ulkoministerin ura nyt tässä katkolla, Katainen kertoi.

Kataisen mielestä asialla olisi saattanut olla kielteisiä vaikutuksia myös hallitustyöhön. Henkilökohtaisesti Katainen sanoi antaneensa Kanervalle anteeksi. Luottamus on kuitenkin jo johtajan mielestä mennyt, vaikka kyseessä oli erittäin hyvin tehtäviään hoitanut ministeri.

- Mediamylläkkäkin vaikeutti päätöksen tekoa. Minua tullaan syyttämään taipumisesta lehdistön tai median paineen alla. Ei kyse ole kuitenkaan siitä. Päätös oli tehty ennen kuin viimeinen tekstiviesti julki, viestien sisällöllä ei ollut vaikutusta päätökseeni, Katainen sanoi.

Katainen kieltäytyi kommentoimasta tiedotustilaisuudessa Kanervan reaktioita, kun hänelle kerrottiin ministerintehtävien päättymisestä.

(MTV3)

Lue MTV3:n uutisia tekstiviestikohusta

Lisää aiheesta:

Kommentti: Puolueet syyllistävät toisiaan vimmalla, joka pitäisi suunnata aivan muuhunPotkulautailija törmäsi jalankulkijaan Vaasassa – poliisi pyytää tyttöä ilmoittautumaanEduskunnassa rähinä taloudenpidosta – "Jäin epäilemään, että olette Mikä-Mikä-Maassa"Teboil-katkot: Virastolta varoitus onnettomuusriskistäVantaalla kateissa ollut iäkäs nainen löytyiEtelä-Karjalan hyvinvointialue: Lähes 400 työpaikkaa pois
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:02
    Kommentti

    Kommentti: Puolueet syyllistävät toisiaan vimmalla, joka pitäisi suunnata aivan muuhun

  • 16:02
    Sähköpotkulaudat

    Potkulautailija törmäsi jalankulkijaan Vaasassa – poliisi pyytää tyttöä ilmoittautumaan

  • 15:58
    Politiikka

    Eduskunnassa rähinä taloudenpidosta – "Jäin epäilemään, että olette Mikä-Mikä-Maassa"

  • 15:39
    Teboil

    Teboil-katkot: Virastolta varoitus onnettomuusriskistä

  • 14:16
    Kadonneet

    Vantaalla kateissa ollut iäkäs nainen löytyi