NHL:ssä vähemmälle vastuulle jäänyt Teemu Pulkkinen onnistui loistavasti Leijonien harjoitusotteluissa.
Kolmeen peliin neljä maalia tehnyt hyökkääjä lähtee kovassa maalivireessä MM-kisoihin.
MAINOS
MM-kisat MTV Totalilla ja Katsomossa
Näet MM-lätkän ja kaiken muun MTV:n urheilun hankkimalla MTV Total -paketin, MTV Total Sport -paketin tai MTV Katsomo -palvelun.
- Vähän vaikea kausi alla, niin totta kai on hauska tehdä maaleja. Vähän muistot palasivat mieleen, kun pitkästä aikaa teki maaleja Areenassa, USA:ta vastaan kaksi maalia paukuttanut Pulkkinen sanoi.
Suomen valmennusjohdolla on edessään harvinaisen hyvä tilanne maalintekijöiden suhteen. Pulkkisen lisäksi Suomen MM-joukkueesta löytyy mm. Patrik Laine, joka pyssytti kymmenen maalia SM-liigan pudotuspeleissä Tapparan marssiessa kohti mestaruutta.
- Ei olla laitettu mitään vetoa sentään pystyyn. Katsotaan kumpi onnistuu, mutta toivottavasti molemmat. Ei kai sitä tarvitse lähteä haastamaan Lainetta, kun kuitenkin joukkue edellä mennään.

