Leijonat hävisi Ruotsille Pyeongchangin olympiajääkiekossa 1-3. Tämä merkitsi, että suomalaiset hakevat vauhtia neljännesvälieristä, joissa vastaan tulee kisaisäntä Etelä-Korea.
Suomella oli mahdollisuus naulata kamppailu päätöserässä, mutta Ruotsi iski voittomaalinsa 11 minuuttia ennen loppua. Päävalmentaja Lauri Marjamäki ei tappiota surkutellut.
- Korkealaatuinen jääkiekko-ottelu. Ruotsi oli parempi ensimmäiset kymmenen minuuttia. Sitten parannettiin peliä. Toka erä oli tosi hyvää kiekkoa. Nyt vähän tehokkuus jäi piippuun, kommentoi Marjamäki.
Marjamäki kehui myös Ruotsin maalivahtipeliä.
- Maalipaikoista, joita luotiin tossa lopussakin, ei vaan saatu maalipuiden väliin kiekkoa. Pienet oli marginaalit. Ruotsi oli ton verran parempi ja Viktor Fasth oli erinomainen maalissa.
Marjamäki painottaa, että Leijonien esityksessä oli paljon hyvää.
- Meidän esitys antaa kovasti uskoa. Jos jossain vaiheessa pitää tässä turnauksessa hävitä, niin nyt hävittiin. Toisaalta se antoi meille aika paljon vastauksia. Ollaan oikealla tiellä ja otetaan steppi lähemmäksi toisiamme.
Tiistaina edessä on Etelä-Koreaa vastaan pelattava neljännesvälierä, jossa haetaan Kanadalle puolivälierävastustajaa.

