Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lasivilla vai puukuitu eristeeksi?

Julkaistu 13.03.2000 16:38

Kumpi on parempi pyöröhirsimökin eriste: RIVE-puukuitu vai ISOVER-lasivilla? Onko kummallakaan haitallisia terveysvaikutuksia? Jos haluaa vaihtaa jo asennetun lasivillan (vasta runko ja katto tehty) puukuiduksi, onko se mahdollista tai edes tarpeellista? Eli ovatko puheet lasivillan vaarallisuudesta totta vai potaskaa?
Molemmat toimivat lämmöneristeenä ja mitä vaarallisuuteen tulee, molemmat ovat epäterveellisiä nautittuna. Jos olet eristänyt yläpohjan lasivillalla, ei se siellä minkäänlaisia terveyshaittoja aiheuta. Tietysti voit vaihtaa eristeet, jos ne sinua siellä ahdistavat, mutta se on silkkaa rahan haaskausta.

Eristeiden paremmuus riippuu siitä mitä asioita niistä vertaillaan. Molemmat ovat parempia joissakin asioissa, mutta jossain muussa ominaisuudessa taas huonompia. Jos rakenteet on toteutettu oikein, kaikkine tuulettuvuuksineen, en uskoisi vaurioiden esiintymiseen, olipa siellä eristeenä kumpaa tahansa.

Lisää aiheesta:

Tutkijat selvittivät, miten todennäköisimmin voitat kivi, paperi, sakset -pelinÄlypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleenMitä hyötyä on auton maskipeitosta?Torttutaikinaa, lehtitaikinaa vai voitaikinaa? Paras valinta joulutorttuihin
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:59
    Vapaa-aika

    Tutkijat selvittivät, miten todennäköisimmin voitat kivi, paperi, sakset -pelin

  • 17:33
    Aivoterveys

    Älypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"

  • 14:45
    Verkkohuijaukset

    Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!

  • 12:44
    Autot

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?