Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvat: Brysselin iskujen pommien kauhistuttava sisältö – isoja metallinpaloja ja ruuveja

Iskuissa loukkaantuneista ihmisistä on jouduttu poistamaan useiden senttien mittaisia metallinpaloja.
Iskuissa loukkaantuneista ihmisistä on jouduttu poistamaan useiden senttien mittaisia metallinpaloja.
Julkaistu 24.03.2016 19:16

MTV UUTISET

Brysselissä tiistaina 22.3. tapahtuneissa terrori-iskuissa kuoli 31 ihmistä ja haavoittui 270. Pommi-iskut tehtiin ensin lentokentälle ja sen jälkeen metroon.

Käytetyt räjähteet olivat suurella varmuudella itsetehtyjä ja sisälsivät muun muassa runsaasti metallinpalasia, kuten nauloja ja pultteja.

17.52666472

Eräästä iskun uhrista poistettiin kuvassa oleva ruuvi.

Nyt belgialaissairaalasta on julkaistu kuvia pommien sisältämistä metallinpaloista, joita lääkärit ja hoitajat ovat poistaneet lentokentällä tapahtuneessa iskussa loukkaantuneista ihmisistä.

Aikaisemmin julkaistuissa sairaalakuvissa näkyi muun muassa erään loukkaantuneen rintaan uponnut pommita sinkoutunut pultti.

Bryssel röntgenSairaalassa otetussa röntgenkuvassa näkyy iso pultti uponneena loukkaantuneen rintakehään.

– Se oli valtava paineaalto. Lensimme siitä sitten ja halli meni pimeäksi. Kattorakennelmia tuli alas. Se oli kaoottista, savuista ja pölyistä, kuvailee lentokentällä paikalla ollut suomalainen Pasi Moisio.

17.52666475

Myöhemmin eilen Belgian poliisi teki lisää pommilöytöjä, kun se löysi brysseliläisestä yksityisasunnosta Schaerbeekin kaupunginosasta niin kutsutun pommitehtaan.

Etsinnässä löydettiin 15 kiloa räjähteitä. Lisäksi löytyi muun muassa 150 litraa asetonia, sytyttimiä ja nauloilla täytettyjä säkkejä.

17.52666733Belgian kuningas Philippe ja kuningatar Mathilde kävivät vierailulla Leuvenin sairaalassa, jossa hoidetaan iskuissa loukkaantuneita ihmisiä.

1:19Brysselin lentokenttä heti räjähdysten jälkeen

Lisää aiheesta:

Rakennustyöntekijät löysivät Frankfurtista toisen maailmansodan aikaisen pommin – 25 000 ihmistä evakuoitiin tiheästi asutulta alueeltaLyonin kävelykeskustassa räjähti leipomon eteen jätetty pakettipommi, jonka sisällä oli ruuveja ja nauloja – poliisi etsii polkupyörällä paennutta miestäUutistoimiston lähde: Pariisissa alkoi terroritutkinta poliisin löydettyä useita kaasusylintereitäTutkintalähteet paljastavat lehdelle: Brysselin iskut olisivat voineet olla paljon tuhoisammatTäynnä nauloja ja pultteja – tällaista jälkeä Brysselin pommit tekivätEpäiltyjä kyydinnyt taksikuski puhui Brysselin poliisille
Brysselin räjähdysUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brysselin räjähdys
  • 05.01.202114:27
    Bryssel

    Kymmenen epäiltyä syytteeseen vuoden 2016 Brysselin pommi-iskuista

  • 20.06.201722:50
    Ulkomaat

    Brysselissä räjähdys juna-asemalla – Allahia ylistänyttä tekijää ammuttu

  • 22.03.201714:59
    Kotimaa

    HS: Raskaana ollut Jaana loukkaantui Brysselin terrori-iskussa – "En tiennyt oliko vauvani elossa"

  • 26.01.201707:41
    Ulkomaat

    Media: Brysselin iskun tekijät suunnittelivat myös sieppauksia

  • 24.01.201710:40
    Ulkomaat

    Brysselin lentokenttäiskun kohteena olivat juutalaiset ja amerikkalaiset