Kuningasboa tuskin enää elossa

Kuningasboa
KuningasboaKuva: Lehtikuva
Julkaistu 16.09.2009 11:35(Päivitetty 17.09.2009 11:16)

Porissa eilen karanneen kuningasboan mahdollisuudet selvitä elossa ovat melko pienet, koska viime yö on ollut kylmä.

- Boa tuskin selviää elossa, ellei se sitten ole päässyt luikertelemaan jonkinlaiseen lämpöiseen tilaan, esimerkiksi kellariin tai auton konepellin alle, kertoo Hannele Mäkinen Suomen Löytöeläinavusta.

Mäkisen mukaan matelija vaipuu hyvin nopeasti horrokseen, kun se joutuu terraariolämpötilasta yhtäkkiä vain muutamaan plusasteeseen.

Mäkinen muistuttaa, ettei käärmeeseen saa koskea eikä sitä saa tökkäistä kepillä, mikäli siihen sattumoisin törmää.

- Missään nimessä ei saa mennä lähelle, muuten se saattaa luikerrella uudestaan pakoon ja sen selviytymismahdollisuudet pienenevät silloin entisestään.

Kuningasboa ei ole myrkyllinen. Käärme on väritykseltään tumma.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa