Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Kun näin tulokset, olin aika hämmentynyt", sanoo syksyn paras abiturientti – 8 laudaturia ja 2 eximiaa kirjoittanut lukiolainen suoritti lukion kahden ja puolen vuoden aikana

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 14.11.2019 16:02

MTV UUTISET – STT

Tiedonjanoinen ja tunnollinen. Näin kuvailee itseään syksyn parhaan ylioppilaskirjoitusten tuloksen saavuttanut Kempeleen lukion abiturientti Lotta Yli-Hukkala-Siira.

19-vuotias tyrnäväläinen kirjoitti kahdeksan laudaturia ja kaksi eximiaa. Myös arvosanapisteissä hän oli syksyn paras.

– Minua ovat kiinnostaneet aina hyvin monet asiat. Siksi olen käynyt myös lukion eri kursseja läpi perusteellisesti ja hyvin. Se on ollut koko lukiourani kestänyt prosessi, vaikka ei sitä lukion ensimmäisellä ajatellutkaan, että tässä minä nyt valmennaudun ylioppilaskirjoituksiin, Yli-Hukkala-Siira kertoi torstaina.

Yli-Hukkala-Siira suoritti lukion kahden ja puolen vuoden aikana ja vietti opiskelujen yhteydessä vuoden vaihdossa Saksassa. Kirjoitukset hän jakoi kahteen osaan.

Ei pelkkää pänttäämistä

Vaikka Yli-Hukkala-Siiralla oli yo-kirjoituksia varten luotuna lukusuunnitelma ja melko tarkka aikataulutus eri aineiden opiskeluun, eivät viimeiset kuukaudet ennen h-hetkeä olleet pelkkää pänttäämistä.

Abiturientti ehti osallistua Nuori Aleksis -kirjallisuuspalkinnon tuomariston jäsenen tehtäviin, tehdä kesän ajan töitä sekä käydä lenkillä ja salilla.

– Yritin tuoda oppimista mahdollisimman monessa muodossa osaksi arkipäivää. Saatoin vaikkapa salilla kuunnella jotain podcastia venäjäksi tai ruotsiksi tai katsoa jonkin dokumentin illalla.

Hyvästä valmistautumisesta huolimatta kirjoitusten erinomainen tulos tuli lopulta opiskelijalle itselleenkin yllätyksenä.

– Luin aamulla ylioppilastutkintolautakunnan tiedotteen, että Suomen paras on saanut 68 pistettä. Ihan mielenkiinnosta laskin, voisiko se olla minulla ja ajattelin, ettei voi olla. Ja sitten kun näin tulokset, olin aika hämmentynyt, hän sanoi.

Oikeustiede kiinnostaa

Syksyn laudaturtähti suuntaa katseensa seuraavaksi oikeustieteellisen tiedekunnan pääsykokeisiin. Erityisesti kansainvälinen oikeus vaikuttaa etukäteen arvioituna kiinnostavalta. Opinahjon osalta ensimmäinen hakutoive osoittaa Helsinkiin.

– Ehkä siksi se, että kun olen täältä Oulun seudulta, niin nyt on vähän halua päästä näkemään ja kokemaan jotain pikkaisen suurempaa, Yli-Hukkala-Siira naurahti.

Ennen yliopiston pääsykokeita on kuitenkin hyvä juhlistaa yo-kirjoitusten tulosta. Ei vain joulukuisten lakkiaisten muodossa.

–  Pikkaisen mietittiin, jos illalla tehtäisiin pitsaa, Yli-Hukkala-Siira sanoi ja viittasi omaan perheeseen eli äitiin, siskoon ja poikaystävään.

Toiseksi paras tulos syksyn kirjoituksissa oli seitsemän laudaturia ja yksi eximia. Tämän tuloksen kirjoitti kaksi abiturienttia: toinen Helsingin Pohjois-Haagan yhteiskoulussa ja toinen Jyväskylän normaalikoulussa.

Tänä syksynä ylioppilaaksi valmistuvia on noin 3 000. 

Lisää aiheesta:

"Voi mahoton" – jaettu ykköspaikka yllätti Pudasjärven lukiosta ylioppilaaksi kirjoittaneen Jesse PyykkösenSeitsemän laudaturia ja yhden eximian kirjoittanut Erika lähettää tukensa pettyneille ylioppilaille: "Niin paljon hyviä polkuja on valittavissa"Joka kevät kuulemme 11 laudaturin ylioppilaista, mutta entä he, jotka tekivät aivan tavallisen tuloksen? – "Voin sanoa, että olen itsestäni ylpeä"11 laudaturin Alex Halme on kevään paras ylioppilas – nyt hän haaveilee lääkärin ja säveltäjän ammatista: "Hullu rutistus"10 laudaturia ja eximia: Kevään huippuarvosanat kirjoittanut Matias, 18, ei pidä tuntikausien pänttäämistä järkevänä – "Opiskeluun ei pidä tuhlata koko nuoruutta"Yo-kirjoitusten kärkikaksikko ehti harrastaa tiiviisti lukio-opintojen ohella – pelkkään pänttäämiseen ei tarvitse uppoutua: "Olen joutunut pohtimaan, mitä ehtii milloinkin tekemään"
YlioppilaskokeetKoulutusLukioKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ylioppilaskokeet
  • Eilen15:41
    Koulu

    Ylioppilaskokeissa ei tänään suuria ongelmia

  • ti12:30
    Lukio

    Yo-kokeesta farssi: Lautakunta lupaa arvostelun olevan oikeudenmukaista

  • ma18:47
    Lukio

    Keskeytettyyn yo-kokeeseen osallistuneet odottivat viisi tuntia hiljaa: "Tuntui tosi epämukavalta"

  • ma14:47
    Nuoret

    Ylioppilaslautakunnan pääsihteeri pahoittelee ongelmia: "Ei ole onnistunut toivotulla tavalla"

  • ma12:13
    Kotimaa

    Ylioppilaskokeet keskeytyivät monessa lukiossa – syynä tekninen ongelma