Kangasniemen Kalskeen Virpi Kuitunen ja Joutsan Pommin Aino-Kaisa Saarinen jutustelivat lauantaina maastohiihdon SM-parisprintin finaalin startattua vielä leppoisasti. Kuitunen odotti vaihtoalueella avausosuudelta seurakaveri Silja Tarvosta ja Saarinen puolestaan Maija-siskoaan.
Kilpakaverusten ilme muuttui kuitenkin totiseksi, kun he pääsivät omalle osuudelleen. Hyväntuulisesta jutustelusta ei ollut enää tietoakaan, kun kaksikko säntäsi toisella kierroksella ankkuriosuudelle perätysten.
Ratkaisu tapahtui viimeisessä nousussa, jossa maailmancupin voittaja Kuitunen karisti Saarisen kannoiltaan ja toi Kangasniemen Kalskeen pienellä tanssiliikkeellä höystettynä Suomen mestarina maaliin.
- Luotin itseeni ja yritin kaikkeni. Aikku on kuitenkin maailmanluokan hiihtäjä, Kuitunen muistutti.
Saarinen yritti luonnollisesti myös kaikkensa, mutta taipui Kuitusen spurtille.
- En voinut Virpin loppuvedolle yhtään mitään. Virpi näytteli kantapäitään, ja katselin siinä sitten niitä loppumatkan, viisi sekuntia Kuituselle hävinnyt Saarinen myönsi.
Kisan kolmas oli Huhtasuon Hiihto 2000 joukkueella Eevamari Oksanen-Kirsi Perälä. Duo hävisi voittajalle 26,7 sekuntia.
- Kolmas sija oli realistinen Kangasniemen ja Joutsan jälkeen. Eilen olin vielä sohvalla kääriytyneenä peiton alla, enkä oikein karsinnassakaan ollut hereillä. Finaaliin paikat kuitenkin aukesivat, flunssasta kärsinyt Perälä kertoi.
Maija Saarinen sai pikakomennuksen
Vielä perjantaina puolustavaa mestaria Joutsan Pommia pidettiin kisan ennakkosuosikkina, mutta asetelma muuttui täysin, kun Riitta-Liisa Roponen ilmoitti lehdistötilaisuudessa, ettei hiihdä lauantaina. Myös seurakaveri Aino-Kaisa Saarinen oli ällikällä lyöty.
Vaikka Roponen oli ilmoittanut hyvissä ajoin jättävänsä parisprintin väliin, ei Saarinen ollut varma, kenen kanssa hiihtäisi. Maija-sisko sai Hollolasta pikakomennuksen Rukalle.
- Valmistautuminen ei ollut paras mahdollinen, sillä olin hierontapöydällä, kun sain kuulla hiihtäväni, Maija Saarinen kertasi.
Lisäjännityksen toi myös se, että Kuusamoon sännänneen Saarisen tavarat olivat hukkuneet lentomatkalla jonnekin.
- Tavarat saapuivat lauantaiaamuna taksilla Oulusta, Aino-Kaisa Saarinen valotti.
Maija Saarinen kuitenkin ylitti selkeästi itsensä, jonka vuoksi Vantaan tammikuinen SM-viestikulta sai nyt jatkokseen hopean. Saarisen kaksoissiskoille hopea oli ensimmäinen yhdessä saavutettu aikuisten parisprintin SM-mitali.
- Aika hyvin: tällä viikolla sain maisterin paperit ja SM-hopeaa, luokanopettajaksi valmistunut Maija Saarinen iloitsi.
Maija Saarinen aikoi hiihtää vielä sunnuntain 30 kilometrin perinteisen kisan, mutta sitten hänen kilpahiihtonsa saattavat olla historiaa. Hän aikoo panostaa kunnolla juoksuun, jota hän on harrastellut hiihdon rinnalla.
- Olin viime vuonna Kalevan kisoissa neljäs 800 metrillä ajalla 2.10. Tavoitteena on mennä askel kerrallaan eteenpäin. Ensi kesänä tarkoitus on parantaa tuota 2.10:n aikaa, mutta muuten tavoitteet ovat pidemmän aikavälin tavoitteita, Maija Saarinen kertoi.
Lue myös:
Jylhä ja Jauhojärvi hiihtivät SM-kullan Vuokatille
(MTV3-STT)