Paramount, 2011. Ohjaus Joel Coen & Ethan Coen. Kuvaformaatti 16:9 Anamorfinen Widescreen 2.35:1. Ääni DD 5.1. Kesto 106 min.

Loistavia leffoja 1990-luvulla (mm. Fargo, Big Lebowski) tehtailleet Coenin veljekset Joel ja Ethan ovat 2000-luvulla olleet menestyksekkäitä, mutta ailahtelevia. Kolmikko Mies joka ei ollut siellä, Sietämätöntä julmuutta sekä The Ladykillersin uusintaversio olivat lieviä pettymyksiä kaikki, mutta niiden jälkeen Coenit räjäyttivät pankin: Menetetty maa oli vuoden 2007 parhaimpia elokuvia ja se nappasikin ansaitusti parhaan elokuvan, käsikirjoituksen, ohjauksen sekä miessivuosan Oscarit.
Tuon menestyksen jälkeen veljekset tarjoilivat mukiinmenevän pöljäilykomedian Burn After Reading sekä oudon, juutalaiskulttuuriin pureutuneen, nimellisesti komediakategoriaan laitetun A Serious Manin.
Niiden jälkeen oli vuorossa jälleen remake. Tällä kertaa Coenit tekivät uransa ensimmäisen länkkärin (vaikka Menetetyssä maassa olikin selkeä spagettiwesternin vivahde) ja onnistuivat hienosti. Clint Eastwoodin loistavan Armottoman jälkeen länkkäreissä on tavoiteltu realismia, joten likaa piisaa hienojen asujen rinnalla. Näin on myös tässä elokuvassa. Alkuvaiheen Fort Smith –kohtauksissa on tyyliä mukana, mutta kun siirrytään intiaaniterritorioon, alkaa näkyä rujoa kuvastoa.

