Christian Eriksenin lyyhistyminen kentän pintaan ja minuutteja kestänyt elvytys keskellä Parkenia on yksi elämäni järkyttävimmistä näyistä, kirjoittaa Ville-Veikko Valta Kööpenhaminasta.
Kirjoitan tätä jonkinlaisen järkytyksen vallassa. Istun Parkenin lehdistökatsomossa ja mietin Christian Erikseniä.
Vielä hetki sitten oli käsillä suomalaisen jalkapallon suurin hetki, upea EM-juhla Huuhkajien avausottelussa Tanskaa vastaan. Suomi oli altavastaajana vaikeuksissa, mutta vaikutti kyvykkäältä tekemään tarvittavan maalin yksittäisestä vastaiskusta.
LUE MYÖS: Jalkapallomaailma järkyttyi Tanskan Christian Eriksenin tuupertumisesta – "Rukoilemme puolestasi"
Yleisö piti tunnelmasta hyvää huolta, ja kaikki eteni käsikirjoituksen mukaisesti.
Ensimmäisen puoliajan loppuhetkillä tapahtui kuitenkin jotain järkyttävää: kotijoukkueen tähtipelaaja Eriksen lyyhistyi kentän pintaan ja jäi makaamaan nurmelle täysin elottomana.
Alkoi välitön pelastusoperaatio, ja molempien maajoukkueiden lääkintähenkilökunta ryntäsi paikalle. Tanskan pelaajat ympäröivät Eriksenin ja antoivat näkösuojaa pelastajille. Sitten alkoi elvytys.
Se kesti ikuisuudelta tuntuneen ajan. Koko Parkenin stadion vajosi vakavan järkytyksen tilaan. Elpymisestä ei saanut katsomoon mitään merkkejä.

